Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kulak uğultusunun sebebi nedir?

24.10.2017
224
Kulak uğultusunun sebebi nedir?

Eğer kulakta uğultu varsa, bunun nedeni kulak yolunda birikmiş bir ağırlık olabilir. Kulak öyle yapılanmış ki, bu kir tıkacı kulak yolu ile ileri hareket ediyor. Önemli olan, onu geri döndürmeye çalışmayın.

Kulağın her gün temizlenmesi kulak yolunun zedelenmesine yol açıyor. Bazı insanlar kulaklarını her gün çöple temizliyorlar. Böyleleri başkalarına oranla kendi sağlığını daha fazla risk altına koyuyor. Kulaktaki gürültü-uğultu tıkaçtan-kulak kirinden dolayı gelebilir. Bu zaman kulaktan denizin uğultusuna veya elektrik tellerinde rüzgârın yarattığı seslere benziyor. Tıkacı (Kulak kiri) sadece doktor alabilir.

Eğer bundan sonra da kulaktaki uğultu çekilip gitmezse, o zaman nedenini boyun bölgesinde arayın. Gerginleşmiş kaslar atardamar duvarlarını sıkıyor ve böylece kanın beyne serbest akışı engellenir. Sonuçta meydana baş ağrısı ve baş dönme olur ve kulaklarda uğultu artar. Bu, osteokondrozdur. Böyle hastalıktan kurtulmak için gerek çenemizi ileri, sağa sola hareket ettirmek gerek.

Kulaklardaki uğultu arteriyel tansiyonun yükselmesinden de ileri gelebilir. Bu durumda kulak duvarlarını arkadan tutup farklı taraflara çekmek önerilir. Genellikle birkaç dakika yeterlidir ki, kulaktaki uğultu geçip gitsin.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.