Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kronik otitis (Kulak iltihabı) nedir? Belirtileri ve tedavisi

27.03.2019
339
Kronik otitis (Kulak iltihabı) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Eğer kulakta bir kez iltihabi süreç olan otitis oluşmuşsa, insan uzun yıllar onunla mücadele edecek demektir. Bazen kayboluyor, bazen iyileşiyor, bazen de yeniden başlıyor. İrinli otitisin varoluş nedeni enfeksiyonlardır. Eğer zamanında hafif bir ağrı, irin belirtisi görünce, doktora başvurulmasa, sonraki süreçler hiç de hoş olmuyor.

Kulak iltihabı otitis işitme yeteneğini zayıflattığı, hatta sağırlığa neden olduğu için bu işlevi tam iyileştirmek için otitisi zamanında tedavi etmeye bağlıdır. Eğer otitis kronikleşse, iltihabi süreç kafatası iç yapılara gibi yayılır, hatta menenjit ve apseye neden olur.

Uluslararası sınıflandırmaya göre, kronik irinli otitis sırasında en az 2 hafta boyunca kulaktan irin kütlesi gelir. İstatistiklere göre, bu patoloji yer nüfusunun % 2-3 ‘de rastlanır. Daha sık 18 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. İrin başa girip çıktığında, işitmeyi bazen tam bozduğundan otitis doktorlar için ciddi ve korkutucu hastalıklar arasında yer alıyor.

Otitis (Kulak iltihabı) nasıl oluşur?

Otitisi bazı bakteriler uyandırır, hem de streptokoklar iltihabi süreç yapabilir. Bazen otitis patojen bakteri ve çeşitli mantarlar tarafından da oluşturulur.

Kulak çöpü ile tedbirsiz, derin temizleme sırasında kulakta ve kulak zarı zedelenirse bu zaman da iltihabi süreç devam eder. Eğer bir insanda adenoidler (geniz eti), sinüzit, burunda kronik iltihap süreci varsa, o kulağa da geçebilir. Uzun süre ağır hastalıklar ve sık sık grip virüsü geçirdiğimizde, ayrıca bağışıklık düşünce de otitis başlar.

Otitis (Kulak iltihabı) belirtileri:

  • Kulakta irinli akıntı
  • İrinde kan izleri
  • Ağrı
  • Kulak tutulması
  • İşitme zayıflığı
  • İrin kemiklere ulaşınca kulaktan, genellikle hastanın başından kötü koku gelir
  • Baş dönmesi

Otitis (Kulak iltihabı) teşhisi

Uzman hekim tarafından çeşitli araçlar kullanılarak teşhis yapılır. Otoskopik,  odyometri, elektrokokleografi vb. muayeneler yapılır. Daha ağır biçimlerde kafatası ve kemiklerin durumuna incelenir. Uzman hekim otitis tedavisi için antibakteriyel, yerel iltihaba karşı ilaç belirler. Ağır durumlarda irini temizlemek için cerrahi müdahale de gerekebilir.

Bu yüzden kulakta herhangi bir akıntının farkına varınca haftalarca beklemeden hemen doktora başvurun.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.