Sağlığa Faydalı Bilgiler

Koronavirüsten (Corona Virüsü) Korumak İçin Göz Hijyeni Uyarısı

20.03.2020
82
Koronavirüsten (Corona Virüsü)  Korumak İçin Göz Hijyeni Uyarısı

Kontakt lens kullananlar, koronavirüsten korunmaları için hijyene özellikle dikkat etmelidirler.

Uzamanlar, enfeksiyonun ağız, burun ve gözlerden geçtiği göz önüne alındığında, korona virüsten korunmak için göz hijyenine daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini söylüyorlar.

Kontakt lens takan kişilerin göz ile temasları daha fazla olduğunu belirten göz doktoru Ardal Yüzbaşıoğlu, ” kontakt lens kullananlar hijyen kurallarına her zamankinden daha dikkatli bir şekilde uymalıdır. Virüsün yüzeylerde yaşayabileceği göz önüne alındığında, lens takarken, ellerinizi yıkadıktan ve kuruduktan sonra hiçbir şeyle temas etmemeli ve diğer insanların lensleri de test amacıyla kullanılmamalıdır.” diye uyardı.

“Ellerimizin temiz olduğundan emin olmadan asla ağız, burun ve gözlere dokunmayalım. Ellerinizi sık sık ve düzgün bir şekilde sabunla yıkayın ve parmak uçlarınız, parmaklarınız ve tırnaklarınız arasında en az 20 saniye ovarak temizleyin. Başkalarıyla iletişim kurarken, sosyal mesafe denen bir metrelik mesafeyi koruyacağız. Ağızda bir maske olsa bile, kirlenmesini önlemek için dikkatli olacağız. Kalabalık yerlerden uzaklaşalım. Hastalığın şimdiye kadar bilinen bir tedavisi ve aşısı olmadığı için bağışıklığımızı güçlü tutalım.”

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.