Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kolesterolü azaltan besinler nelerdir?

13.12.2017
152
Kolesterolü azaltan besinler nelerdir?

Kalp hastalıkları dünyada ölümcül hastalıklar sırasında ilk sırada yer almaktadır. Yüksek kolesterol (LDL) ve düşük kolesterol (HDL) de kalp hastalıkları riskini artıran nedenlerdendir. Yediklerimizin kolesterol düzeyine büyük bir etkisi vardır.

– Badem, ceviz ve yağlı tohumlar magnezyum kaynağıdır:

Yağlı tohumlar da besin açısından zengin mahsullerdendir. Protein içeriği olan yağlı tohumlar, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Yağlı tohumların içerdiği fitosterol, kolesterol azaltılmasında etkilidir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum da yağlı tohumların içeriğinde yer alır. Bu mineraller kolesterolü azaltır ve kan basıncını dengeleyici özellikleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

– Koruyucu kalkanı olan “meyveler”:

Sağlıklı kalp için meyveler mükemmel bir kaynaktır. Birçok meyvenin içeriğinde lif olduğundan kolesterolü azaltmada çok etkilidir. Elma, üzüm ve çilekte bulunan pektin, kolesterolü azaltmada % 10 etkilidir.

– Kan basıncı için “sarımsak”:

Yüzyıllar boyunca içerdiği allisin maddesi sayesinde sağlık için en etkili besinlerden biri olan sarımsak, yüksek kan basıncını düşürür. Fakat etkisinin görülmesi için çok fazla tüketilmesi gerekir.

– Çikolata

Kakao, acı çikolatanın esas terkibidir. Acı çikolata ve kakao, LDL kolesterolü düşüren en etkili gıdadır. Yapılan araştırmalar, günde iki kez kakaolu sıvı tüketmenin LDL kolesterolü düşürdüğünü ve HDL kolesterol ise artırdığını göstermiştir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.