Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kök hücreyle oluşturulan diş iki ayda oluşuyor

23.01.2019
153
Kök hücreyle oluşturulan diş iki ayda oluşuyor

Kök hücre teknolojisi, bilimin olağanüstü olduğunu gösterdiği mucizelerden biridir. Dişlerimizi kök hücre ile geri alabilir miyiz?

Diş kaybetmek hiç bir insanın istediği bir durum değildir. Yaşlandıkça daha da azalan dişlerimiz çeşitli uygulamalar olsa da, hiçbiri kendi dişimizin yerini alamaz. İmplantlar, takma dişler, dolgular çene kemiğinize adeta inşaat alanına çeviren aletlerden başka bir şey değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı kök hücre tedavisine umut bağlayan çok kişi var.

Araştırma Yeni Kolombiya Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Laboratuvarı’ndaki uzmanların öncülüğünde gerçekleştirildi.

Araştırmacılar kök hücreleri doğal malzemelerden üretilen bir tür yapı köprüsünün içine taşımanın yolunu bulduklarına inanırlar. Kök hücreler köprüyü doldurmaya başlayınca ağıza yerleştirilir ve diş bu yuvada büyümeye başlar. Sonrasında çevre dokular bu yeni dişi sararak birleşirler. Bu sanki bir inşaatı oluşturan tuğlalara benzer. Anatomik olarak gerçek dişin oluşumu 9 hafta gibi kısa bir zamanda gerçekleşiyor.

Araştırma Journal of Dental Research’te yayınlandı.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.