Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kızılcık meyvesinin sağlığa ve hastalıklara faydası

25.07.2017
139
Kızılcık meyvesinin sağlığa ve hastalıklara faydası

Kızılcık eski zamanlarda birçok hastalıklar sırasında tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca kızılcık çok güzel hastalık önleyici meyvedir.

Kızılcık meyvesinin sağlığa ve hastalıklara faydası

1- C vitamini yönünden zengin olan kızılcık damarları güçlendirir, onların esnekliğini ve sağlamlığını koruyor.

Ayrıca kızılcık diğer damarlar için oldukça yararlı olan Rutin (P1 vitamini) maddesi ile zengindir. Rutin maddesi damarları ve kılcal damarları güçlendirerek, onların esnekliğini artırır, iltihabı ve ödemi azaltır. Dolayısıyla damar hastalıklarından muzdarip insanlar bu meyveyi beslenmesine sıkça dâhil etmelidirler.

2- Pektin açısından zengin olan kızılcık bağırsakları çeşitli hasarlı maddelerden temizler.

Kızılcık en tanınmış ishal karşıtı doğal araçtır. Kızılcık kompostosu, kızılcık meyvesinin demlemesi ishal sırasında çok iyi yardımcı olur. Böyle demlemeyi-çayı hazırlamak için 1 çorba kaşığı kuru veya 2 çorba kaşığı taze kızılcık 1 bardak kaynar suda 1 saat boyunca demlenilir (termos demlemek daha iyidir) ve günde 3 kez yemekten önce içilir. Bu amaçla kızılcık reçeli de kullanılır (1 çorba kaşığı kızılcık reçeli + 1 bardak kaynar su).

3- Kızılcık kan basıncı dengeler, “kötü” kolesterol seviyesini düşürür, kanın bileşimini geliştirir, sklerozun önlemeye yardımcı olur.

4- Kızılcık kan şekerinin seviyesini düşürür ve dolayısıyla diyabet sırasında faydalıdır. Ayrıca kızılcık pankreas bezinin çalışma verimini artırır.

5- Kızılcık güçlü iltihap, bakteri ve virüs karşıtı etkiye sahiptir. Kızılcık demlemesi nezle ve akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında çok iyi tedavi ediyor, harareti düşürüyor ve  bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

6- İdrar kesesi ve idrar yolları iltihapları sırasında kızılcık ve yaprakları idrar söktürücü ve iltihaba karşı araç olarak kullanılır.

  1. Kızılcık gut ve artritten muzdarip insanlar için iyidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.