Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kivi meyvesinin sağlığa faydaları nelerdir?

24.02.2018
253
Kivi meyvesinin sağlığa faydaları nelerdir?

Zengin besin kaynağı olan kivi kusursuz bir C vitaminidir. Ayrıca A, E, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, mineral, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Kivinin saymakla bitmeyen faydalarını sunuyor.

Sindirime yardımcı olur: Kivi, sindirim için gerekli lif bakımından zengindir. İçerisindeki enzim, proteini parçalamaya yardımcı olur ve bu da sindirim sürecini hızlandırır. Kivi, besinlerdeki bazı proteinlerin özellikle yoğurt, peynir, balık ve çiğ yumurta sindirmekte yardımcı olur. Proteinin sindirimine yardım olmakla beraber kabızlığı da önler.

Astım tedavisine yardımcı olur: Kivi hırıltı nefes ve öksürük gibi astım belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Kivide bulunan C vitamini ve antioksidanlar astım tedavisinde yardımcı olur.

Kan şekeri seviyesini düzenler: Kivi diyabetli kişiler tarafından kullanılabilir. Glisemik indeksi 47-58 arasındadır. Bu yüzden kan şekeri seviyesini kesinlikle yükseltmez.  Yüksek lif ve düşük karbonhidrata sahip olan kivi kan şekeri seviyesini kontrol altına alarak kolesterolü düşürür. Ayrıca, diyabetle ilgili rahatsızlıkları da tedavi ediyor. Kivi içerdiği doğal bileşikler sayesinde yaraların iyileşme sürecini geliştiriyor.

Uyku kalitesini artırır: Uyku sorunu olanlar için kivi meyvesi  güzel bir çözüm yolu olabilir. Bileşiminde uyku bozukluklarında yararlı olan antioksidanlar ve serotonin gibi tıbbi açıdan faydalı bir çok kombinasyon var. Uyumadan 1 saat önce 2 kivi yiyin.

Kalp damar sağlığını destekler: Kivi, C, E vitaminleri, polifenoller ve potasyum ile yüklüdür. Tüm bu gıdalar kardiyovasküler sağlık için önemlidir. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar, serbest radikalleri kandan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkla ilişkili hücre travmalarını önlüyor. Ayrıca, kivi aspirinden farklı olarak kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırır.

Kivi kullanımı kan trigliserid seviyesini yüzde 15 oranında düşürüyor. Kivi potasyum ve lif bakımından zengin olduğundan kalp hastalıklarından korur ve ölüm riskini en aza düşürür.

Bağışıklık sistemini geliştirir: Kivi yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıkları önlemek ve zararlı Patojenleri karşı vücudu korumak için bağışıklık sisteminizi artırmaya büyük ölçüde yardımcı olur. Zengin bir antioksidan kaynağı olan kivi vücuda endojen oksidatif travmalardan koruyarak bağışıklık fonksiyonunu destekler vücuttaki nezle, grip gibi hastalıkların görülme sıklığını ve şiddetini azaltır.

Sivilceleri önler: Kivi, sivilce ile savaşmaya, ağrı ve iltihaplanma gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ciltteki gözenekleri temizlemeye de yardımcı olur. İçindeki E vitamini sivilce ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olur.

Kivi ile yüz maskesinin hazırlanışı: Cildinize püre haline getirilmiş kivi sürün ve kurumasını bekleyin. Sivilceleriniz yok oluncaya kadar bunu günde bir kez tekrar edebilirsiniz. Ayrıca, 1 kivi, 1 çorba kaşığı limon suyu ve balı karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.