Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kişnişin ve kişnişli smuzinin organizmaya faydaları

30.01.2019
180
Kişnişin ve kişnişli smuzinin organizmaya faydaları

Mutfaklarda yaygın olarak kullanılan yeşillik türü kişniş sadece mutfakta değil, aynı zamanda diğer alanlarda örneğin tıpta, aromaterapide, kozmetolojide geniş olarak kullanılıyor. Onun tohumlarından, yeşil bölümlerinden ve köklerinden birçok amaç için kullanılmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda organik asitler, esansiyel yağlar, vitaminler, mikro ve makro elementler var. Mutfakta geniş kullandığımız kokulu kişniş bitkisinin tedavi özelliklerinin neler olduğunu sizlerle paylaşıyoruz.

1- Kolesterol seviyesini düşürür
Kişnişin yapraklarında koriandrin maddesi var ki, bu da yağ değişimini ayarlayarak “zararlı” kolesterol miktarını azaltır.

2- Bulantıyı giderir
Kişniş biyolojik aktif maddelerle zengindir. Bu özelliği sayesinde o, mide bozulmasının karışışını alır, mide bulantısı ve kusmayı giderir.

3- Kemikleri güçlendirir
Kişniş kalsiyum kaynağıdır. Bu yüzden o, kemiklerin sağlam olması için çok önemlidir. Bu bitki kemiklerin erimesini önleyerek osteoporozun oluşumunu ortadan kaldırır.

4- Sinirleri yatıştırır
Modern zamanda insanlar hemen hemen her gün strese maruz kalıyor. Kişnişin içerdiği sedatif özelliğe sahip yatıştırıcı maddeler stresin belirtilerini ortadan kaldırarak insanları rahatlatır. Bu yüzden de sinirli insanlar bu yeşilliği bol kullanmalıdırlar.

5- Uykuya iyi gelir
Geceleri iyi uyumak istiyorsanız, o zaman bol kişniş yiyin. İçeriğinde B vitamini ve magnezyum olan kişniş doğal sakinleştirici gibi etki göstererek vücudu ve düşünceleri rahatlatır.

Kişnişli smuzi (Smoothie) nasıl hazırlanır

  • 2 fincan temizlenmiş ve doğranmış ananas
  • 1 adet dondurulmuş ve dilimlenmiş muz
  • 1-1,5 bardak doğranmış kişniş
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 400 ml hindistan cevizi sütü

Tüm erzakları kokteyl aparatına koyun ve homojen karışım oluncaya kadar ezin. Oluşan smuzini gün boyunca içerek daha zinde ve yüksek bir ruh hali içinde kalacaksınız.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.