Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kışa hazırlık: bağışıklığı güçlendirmek için yöntemler

05.11.2017
290
Kışa hazırlık: bağışıklığı güçlendirmek için yöntemler

Havalar soğuduğunda, kış mevsimi yaklaşırken vücudun direnç gücü zayıflar. Bu nedenle, havalar soğuyana kadar vitaminlerle zengin olan besinler kabul etmek, vücudun direncini artırmak ve bağışıklığı artırmak gerekiyor.

Menünüzdeki bazı ürünler düzenli kabul edilince bağışıklığı güçlendirmek özelliğine sahiptir. Her gün süt, kefir, yoğurt, doğal peynir ve diğer ağartı ürünleri kabul etmek, onların az veya orta derecede yağlı olanları seçmek daha arzu olunandır. Tereyağından tamamen vazgeçmek olmaz – örneğin, her sabah tereyağı ile olan sandviçin yenmesi verem hastalığından korunma için çok iyi yöntem olarak kabul edilir. Son araştırmalar sonucunda tespit edildi ki, gün boyunca 150 gram kefir veya bifıdobakterilerle zenginleştirilmiş yoğurt kabul edilmesi nezle ile hastalanma riskini azaltır. Bu ürünlerin etkisinden organizmada virüslerle mücadelede aktif şekilde yer alan interferonun seviyesi daha da artıyor.

Fasulye bitkisel ürünler içerisinde en aktif bağışıklık uyarıcı ve takviye eden maddelerle zengin sebzedir. Hem kabuklu, hem de temizlenmiş fasulyenin bünyesinde organizmada interferona yardımcı olan çok maddeler var.

Brokoli, karnabahar, lahana, bürüksel lahanası, beyaz turp gibi bitkiler betakaroten maddesi ile zengindir. Betakaroten mukoza zarları, özellikle akciğerleri ve sindirim sistemi üyelerini kanser hücrelerinden ve serbest radikallerden korur.

Gıda menüsüne bıldırcın yumurtalarının dahil edilmesi bağışıklık için faydalı olarak kabul edilir. İçerdiği A, B grubu vitaminleri ve mikro elementlerin miktarına göre bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından birkaç kez üstündür, organizmadan radyonüklidlerin atılmasına yardımcı olur.

Sarımsak, soğan, bayırturpu kökünü içeriği hayli miktarda fitonsitlerle zengindir. Fitonsit maddeler bağışıklığın yükseltilmesi için en güçlü ürünler olarak kabul edilir.

Bağışıklık güçlendirilmesinde deniz ürünleri -balık, karides vb. büyük rol oynuyor. Somon, ton ve diğer balıklarda organizma için yararlı kabul edilen maddeler – Omega-3 yağ asitleri vb. var. Deniz yosunları kanda kolesterol miktarını azaltır, toksinleri etkisizleştirir ve bağışıklığı geliştirir. Onları sebze ve yeşilliklerden hazırlanmış taze salatalara ilave etmek de mümkündür.

Badem bağışıklık sisteminin en uygun şekilde faaliyet göstermesi için gerekli amino ve yağ asitlerinin en iyi doğal kaynaklarından biridir. Kabul edilen gıdaların içeriğinde yarmaların- karabaşak, darı, yulaf, kahverengi pirinç vb. olması, zararlı kimyasal, radyoaktif maddeler ve atıkların organizmadan atılmasına ve bağışıklığı güçlendirmesine yardımcı olur.

İmal edilmemiş tahıl ve tahıl içerdiği besin maddelerinin miktarı imal olunanlarla kıyasla kat kat fazla olurlar. Bal, arı sütü, arı tozu ve propolis doğal bağışıklık güçlendirici sayılır ve onlardan düzenli kullanılması iyi sonuç verir.

Limon, portakal, mandalina, kivi, kuşburnu, maydanoz, dereotu, salamura lahananın içerdiği çok miktarda askorbik asit vücudu enfeksiyon, soğuk algınlığı ve diğer zararlı etkenlerin etkisinden korur. Kuşburnu ve ıhlamur çayı vücuda giren antijenlere karşı antikorların hazırlanmasını hızlandırır ve tam değerli bağışıklık hücrelerinin hazırlanmasına garanti eder.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.