Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kış aylarında bu ilaçları kullanmayın!

13.12.2017
120
Kış aylarında bu ilaçları kullanmayın!

Bazı uzmanlar soğuk havada bazı ilaçların kullanımının olumsuz sonuçlara yol açacağı kanısında. ağrı kesici ilaçların mide ve bağırsaklara zarar verdiğini söyleyen uzmanlar mideye zarar veren ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeli? Gerektiğini açıkladılar.

Kış aylarında nezle, iltihaplanma ve grip gibi hastalıkların hemen iyileşmesi için bazı ilaçlardan kullanmak zorunda kalıyoruz.

Mevsim değişikliği ile ilgili olarak çok sıcak havalarda kalp-damar hastalıkları ve hipertansiyon gibi sorunlar, soğuk aylarda ise genellikle alt ve üst solunum sistemi hastalıkları şiddetleniyor.

Bahar aylarında mide ve bağırsak şikâyetleri, hazımsızlık ve karın ağrısı sorunları daha çok artmaktadır. Bu sorunların artmasına etki eden faktörler net bilinmese de, hava değişikliği sonucu meydana gelen basınç veya beslenme değişiklikleri olabilir.

Organizmayı etkileyen diğer bir faktör ise havaların soğuması ile ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarının kullanımının artmasıdır. Bu amaçla en çok kullanılan romatizma ilaçları mide ve bağırsaklara zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Bu ilaçların reçetesiz, aşırı kullanımı mide ve on iki parmak bağırsağında ülser gelişimine, kanamaya veya delinmeye kadar ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Havalar soğuduğunda gereksiz ağrı kesici ve romatizma ilaçlarının kullanılmasından uzak durmak ve onları doktor kontrolünde kullanmak gerekir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.