Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kırmızı pancarın bilinmeyen faydaları

22.08.2018
194
Kırmızı pancarın bilinmeyen faydaları

İçeriğinde A, B, C vitaminleri, folik ve pantotenik asit, potasyum, demir, magnezyum, iyot, bakır çinko ve diğer birçok mineraller, organik asitler, pektinler, besleyici lifler olan pancarın vücuda faydaları çoktur.

Pancar yüksek kan basıncını düşürür. Bu amaçla pancar suyundan kullanın. Pancar suyu kan basıncını istikrarlı yapar. Ama aşırı derecede kullanmak da zararlıdır. Yüksek kan basıncı olanlar günde bir bardak pancar suyu içebilir.

Belirtelim ki, kan basıncının yüksek olması kalp krizi, kronik kalp yetersizliği ve böbrek hastalıklarına neden olur. C vitamini sayesinde pancar damarları ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaşlandıkça beyin kan dolaşımı zayıflar. Beyin hücrelerinin kanla yetersiz beslenmesi ise “Alzheimer” hastalığı ile ilgilidir. Pancarın içerdiği bazı maddeler beyin kan dolaşımını iyileştirir ve beyinin gençleşmesini korur.

Pancardan koyu kırmızı renk veren betanin güçlü antioksidandır. Organizmamız her gün dışarıdan gelen veya kendisinde oluşan birçok zararlı maddelere maruz kalıyor. Betanin ise bu maddeleri zararlaştırmaya yardımcı olur.

Ayrıca betaninin güçlü anti kanserojen (kanser karşıtı) etkisi de var.

Besleyici liflerden zengin olan pancar bağırsakların faaliyetini dengeler, kabızlık sorununu giderir, bağırsakların mikroflorasını geliştirir. Tüm bunları dikkate alarak uzmanlar pancarı bağırsağı kanserden koruyan en iyi doğal araç olarak görürler.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.