Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kirli suyu içilebilecek suya çeviren bakteri

17.11.2017
368
Kirli suyu içilebilecek suya çeviren bakteri

Kolombiya Üniversitesi’nden bilim adamları bakterileri kullanarak, kirli suları içilebilecek suya çeviren bir sistem hazırladı. Bu sistem fiber membran rezervuarları ile kirli partikülleri (kir, organik parçalar, bakteri ve virüsler) alır ve suyu temizler. Sonra yararlı bakterilerden oluşan bir biyofilm ikinci koruyucu aşama olarak devreye girerek, uygun bir şekilde çalışır ve kalan kirli maddeleri parçalıyor.

UBC-de inşaat mühəndisl proje yöneticisi Pierre Berub bu konuda şöyle konuştu: “Membran işlemi sayesinde kirli parçacıkların 99,99% ‘sini temizleyerek, suyu içilebilecek hale getirebilir biliyoruz”.

Bu araştırma Kanada-Hindistan örgütü IC-IMPACTS tarafından resmi olarak desteklenmektedir. Membranla su temizleme yeni bir keşif olmasa da, grubun yaptığı değişikler sistemi oldukça verimli hale getirdi. Sistemi yerçekiminin yardımıyla, kirli partikülleri ayırarak yukarı kaldırır, aksi takdirde toplanarak membranı tutabilir. Bu oldukça az güç gerektiren ve verimli bir sistemdir. Normal sistemler sürekli olarak kimyasal maddeler ve karmaşık mekanik sistemler ile membranları temiz tutmaya çalışır.

Fakat yeni araştırmada bakteri biyofilmi bu tutulan kirli partikülleri yiyerek tüketiyor. Sadece her 24 saatte bir kaç vanalar açılır ya da kapanır, böylece suyu kaldırır ve cazibe kazandırarak, sisteminin işlemesi sağlanır. Yani zaman ve paradan önemli miktarda kazanç sağlayarak sistemin ömrünü uzatır. Fakat asıl hedef, temiz içme suyunun zor elde edildiği merkezlerde benzer sistemler kurmaktır. Bu sistem sayesinde daha az maliyetle kirli su temizlenerek şehirlere verilebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.