Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kırık Kemikleri İyileştirmek

03.07.2019
295
Kırık Kemikleri İyileştirmek

Kırık bir kemiğin iyileşmesi zaman alır ve hastanın yaşı, genel sağlık, beslenme, kemiğe kan akışı ve tedavi gibi birçok faktöre bağlıdır. . Aşağıdaki bu altı ipuçları yardımcı olabilir:

Kırılan Kemiğin Çabuk Kaynaması İçin Ne Yapılmalı

Sigara içmeyi bırak. Bu listedeki önerilerden bazıları tartışmalı veya kemik iyileşmesini ne ölçüde etkiledikleri bilinmiyor olabilir. Bununla birlikte, bu çok açıktır: sigara içen, iyileşmek için çok daha uzun bir ortalama süreye sahip olan hastalar ve nonunion (kemiğin iyileşmemesi) gelişme riski çok daha yüksektir. Sigara içmek, kemiğe giden kan akışını değiştirir ve kemiğin iyileşmesini sağlamak için gerekli besinleri ve hücreleri sağlayan kan akışıdır. Kırık kemiğin kaynaması ve iyileşmesini sağlamak için yapabileceğiniz ilk şey sigarayı bırakmaktır. Kırık ve sigara içen birini tanıyorsanız, bırakmalarına yardım etmenin yollarını bulun.

Dengeli beslenin. Kemiğin iyileşmesi, vücudun kemik sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu daha fazla besini gerektirir. Yaralanmalı hastalar dengeli bir diyet yemeli ve tüm yiyecek gruplarının yeterli besin alımını sağlamalıdır. Vücudumuza koyduğumuz şey, vücudun ne kadar iyi çalışabileceğini ve yaralanmadan kurtulabileceğini belirler. Bir kemiği kırarsanız, dengeli bir diyet yediğinizden emin olun, böylece kemiğinizin tam olarak iyileşmesi için gerekli beslenmeye dikkat edin.

Kalsiyumuna dikkat et. Odak tüm besinler üzerinde olmalıdır. Kemikleri iyileştirmek için kalsiyumun gerekli olduğu doğru, ancak aşırı dozda kalsiyum almak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmaz. Önerilen kalsiyum dozunu kullandığınızdan emin olun ve eğer değilse, daha doğal kalsiyum tüketmeye çalışın veya bir takviye alın. Kalsiyumu fazla dozlarda almak kemiğin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaz.

Tedavi planınıza uyun. Doktorunuz bir tedavi önerecektir ve buna uymalısınız. Doktorunuz, alçı, cerrahi, koltuk değneği veya diğerleri gibi tedaviler önerebilir. Tedaviyi programın ilerisinde değiştirmek, iyileşmenizi geciktirebilir. Doktorunuz izin vermeden önce alçıyı çıkararak veya kırık bir kemiğin üstünde yürürken, iyileşme zamanınızı geciktiriyor olabilirsiniz.

Doktorunuza sorun. Tedavi alternatifleri olabilecek bazı kırıklar var. Örneğin, ayağın “Jones” kırıkları tartışmalı bir tedavi alanıdır. Yapılan bazı çalışmalar kırıkların genellikle alçı ve koltuk değneklerinde hareketsizlik sonucu iyileştiğini göstermiştir. Bununla birlikte, birçok doktor bu kırıklar için cerrahi önerecektir çünkü hastalar çok daha hızlı iyileşme eğilimindedirler. Cerrahi, potansiyel riskler oluşturur, bu nedenle bu seçenekler dikkatli bir şekilde tartılmalıdır. Bununla birlikte, bir kemiğin iyileşmesi için geçen süreyi değiştiren seçenekler olabilir.

Kırık iyileşmesini hızlandırmak.  Genellikle, harici cihazlar ve aletler kırıkların hızlıca  iyileşmesinde çok yardımcı değildir. Elektrik stimülasyonunun, ultrason tedavisinin ve mıknatısın çoğu kırığın iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmemiştir. Ancak, zor durumlarda, kırık kemiklerin iyileşmesinde yardımcı olabilir.

Herkes kemiklerinin olabildiğince çabuk iyileşmesini istiyor, ancak gerçek şu ki, kırıkların iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı var. Bu adımların atılması, kemiğinizin en kısa sürede iyileşmesini sağlamak için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olacaktır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.