Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kilo vermek isteyenler için basit kurallar

13.11.2017
419
Kilo vermek isteyenler için basit kurallar

Dünyada en yaygın sorunlardan biri aşırı kilo almaktır. Bu yüzden neredeyse çoğunluk kilo vermek için farklı yollar kullansa da, sonucu olumlu olmuyor. Kilo vermek isteyenlerin takip etmesi gereken belli kurallar var.  Bu kurallar şunladır.

Her zaman sabah kahvaltısını yapın

Diyetologlar kilo vermek isteyenlerin bazı yemek zamanlarını geçiştirmenin, özellikle de kahvaltı yapmamanın büyük yanlış olduğunu söylüyorlar. Güne sağlıklı ve yararlı bir kahvaltı ile başlamak metabolizmayı canlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Protein açısından zengin ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacak lifli gıdalardan oluşan kahvaltı seçin.

Değişiklik yapmaya hazır olun

Akşam yemeklerinden sonra bir tabak dolu tatlı yiyip, zayıflamayı beklemek komik bir durumdur. Kilo vermek için sağlıklı, besleyici yiyecekler yemeye başlamalısınız.

Sınırı aşmayın

Gıda uzmanları fındık, fıstık, ceviz gibi çerezleri, avokadoyu, patatesi, bulguru önerirler. Ancak bu, onları çok fazla yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü bu besinler de aslında her biri kalori kaynağıdır. Ona göre porsiyonlarınıza dikkat etmelisiniz.

Aldığınız kalori verdiğiniz kaloriden fazla olmamalıdır

Kilo vermenin kuralı basittir. Günlük kalori alımını 500 kalori azaltıp, ya da yediklerinizi sabit tutup her gün 500 kalori fazla harcarsanız, bir haftada yarım kilo zayıflayabilirsiniz. Sabah yürüyüşünde 250 kalori harcadıysanız, akşam yemeğinden de 250 kalori eksiltmelisiniz. “Zaten spor yapıyorum”, – deyip aklınıza geleni yemek şişmanlamakla sonuçlanabilir.

Kilo kaybından sonra bir önceki rejime dönmeyin

Diyelim ki, zayıfladığınız sürede tüm kötü alışkanlıklarınızı türetmişiniz. Hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra yine aynı yaşam biçimine dönmeyi düşünmeyin. Çünkü kilo vermek yaşam tarzınızı değiştirmekle ilgilidir. Önceki alışkanlıklarınıza dönerseniz, verdiğiniz kiloları tekrar geri alırsınız.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.