Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kestanenin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?

07.11.2018
301
Kestanenin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?

Türkiye’de kestane mutfakta daha çok pilav ve bazı yemeklerde kullanılıyor. Ayrıca kavrulmuş kestane sevmeyen hemen hemen insan yoktur. Kestane içeriğinde karbonhidrat miktarı yüksek olduğu için 3 adet kestane bir dilim ekmeğe eşittir.

Kestanenin sağlığa faydaları

Kestane içeriğinde demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, E ve C vitamini içerir. Potasyum ve magnezyumla zengin olduğundan kestane kalp-damar sistemi için çok yararlıdır. Kan basıncını düzenler, kalp ve damarları hastalıklarından korur.

100 gram kestane bünyesinde 160-180 kalori ve 40 gram karbonhidrat var. Kestane bu özellikleri nedeniyle insana tokluk hissi verir.

Kestane, içindeki A vitamini enfeksiyonlara karşı vücudu korur. C ve E vitaminleri ise bağışıklığı güçlendirir. Gribe karşı vücudu korur, hücrelerin yaşlanmasını önler.

Kestane çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Öyle ki, kestane suyu kılcal damarların esnekliğini geri kazandırır ve varis genişlenmesini önler.

Kestane üst solunum organlarına olumlu etkiler ve sindirim sürecini hızlandırır.

Kestane suyu ayrıca hemoroid (basur), ishal ve sıtma hastalığına da etkilidir.

Fakat kestane aşırı tüketimi çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin sindirim sorunları, karın ağrısı vb. gibi sorunlara.

Uzmanlar gün boyunca 5-6 kestane yemeyi tavsiye ediyorlar.

Diyabet hastaları da kestane yerken dikkatli olmalıdırlar.

Kestanenin sağlığa zararları

  • Ayrıca kestaneyi kavuran alevlere çok yakınsak, organizmamıza kanserojen etki gösterebilir.
  • Yediğimiz kestanelerin yenilebilir kestane türü olmasına dikkat edin. Kestane çeşitlerinden olan at kestanesinin meyvesi ve yaprakları çok zehirlidir. Ağızla alındığında ölüme de neden olabilir.
  • Kestane alerjiye neden olabilir. Çünkü kestane kuvvetli bir alerjendir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.