Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kestanenin İnanılmaz Faydaları

07.12.2017
174
Kestanenin İnanılmaz Faydaları

Sağlığımıza faydalı olan ceviz, fındık ve kestaneyi bu kış aylarında istediğimiz kadar tadabiliriz. Özellikle de bunlar arasında kestane bol bol lif, mineral, faydalı yağ asitleri, vitamin, besleyici ve antioksidan maddelerle zengindir. Bu yazımızda kestanenin inanılmaz faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Kestanenin İnanılmaz Faydaları 

– Kestane lifle zengin olduğu için diyabetin-şeker hastalığının önlenmesinde çok etkilidir. Ayrıca, kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar.

– İçeriğinde bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar bağışıklık güçlendirilmesi için mükemmeldir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin oluşumunu desteklemesi yanı sıra vücuttaki serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinde de önemli rol oynuyor. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

– Kemiklerde minerallerin seviyesini artırır.

– İçeriğinde bol miktarda bulunan lifler sayesinde bağırsakların faaliyetini geliştirir. Bu lifler, ayrıca, yediğimiz besinlerin vücut tarafından iyi emilmesini sağlar.

– Beyin fonksiyonlarını geliştirir. İçerdiği B grubu vitaminleri, nörolojik gelişim ve işlevselliği için faydalıdır. Onda olan potasyum beyne kan akışını arttırır, sinir sisteminin sağlığını korur, hafızayı güçlendirir.

– Antioksidan özelliği bulunan kestane, kanser oluşumuna neden olacak hücre mutasyonlarını önlemekte çok etkilidir.

– Kestanenin içinde bulunan potasyum vücutta su akışını ayarladığından dolayı tansiyonu dengeler ve hatta kalp krizi riskini de ortadan kaldırır.

– İçeriğinde bulunan faydalı yağ asitleri de kolesterolü normalleştirmeye yardımcı olur, kan pıhtılaşmasının oluşma ihtimalini azaltır.

Kestane yerken sadece dikkat etmek gereken husus şudur ki, kestaneye karşı alerjiniz olmasın. Varsa alerjiniz kestane sizin için tehlikeli bir gıdaya dönüşebilir.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.