Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kemik Erimesinden (Osteoporoz ) koruyan bitki

10.08.2018
235
Kemik Erimesinden (Osteoporoz ) koruyan bitki

Kendine has keskin, aromatik kokusu ile salatalarda, çorbalar, balık ve et yemeklerinde sıkça kullanılan dere otu, aynı zamanda şifa kaynağıdır.

Dere otu, şişkinlik giderici, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özellikleri ile böbrek sağlığını korur; kemik gelişimine olumlu etkiler ve de osteoporozun da düşmanıdır. Sindirim sistemi başta olmak üzere vücut sağlığı için çok önemli olan dereotunu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Dere otu sindirim sisteminin dostudur

Dereotu sindirim sisteminin dostu olarak bilinir. Sindirim güçlüğü ve gaz şikayetlerini azaltan etkilerle birlikte kusma, hıçkırık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Dere otunun tohumu, bal ile şerbet yapılarak içildiğinde, kusma zorluğu çekenleri rahatlatır. Bağırsakları yatıştıran özelliğiyle dereotu sindirim ve gaz sorunları olan çocuklarda sindirimi kolaylaştırır, anason gibi besinlere göre daha hafif bir kokuya sahip olduğu için tavsiye edilir.

Dere otu Kalsiyum kaynağıdır

Dereotu çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. 1 bardak inek sütünün 2 katı kadar kalsiyum içerir. 1 bardak inek sütünde 120 mg kalsiyum var, 100 gr dere otunda bu oran 230 miligramdır. Sütün yerini tutmasa da, süt içemeyenler veya kokusundan rahatsız olanlar için mükemmel bir alternatiftir. Magnezyum ve potasyum açısından da zengin olduğu için kemik sağlığına çok faydalıdır. Dolayısıyla osteoporoza karşı eşsiz bir besindir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.