Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kefir nedir, neye yarar ve faydaları nelerdir?

18.04.2018
286
Kefir nedir, neye yarar ve faydaları nelerdir?

Kefir besleyici içecek olup sütün mayalanmasıyla yolu ile elde edilir. Kefir hazırlamak için bir litre süte 107 gramdan az maya kullanmamalısınız.

Kefir beyaz renkte, ekşimsi süt tadına sahip tada sahiptir. Kefiri en çok Slav ülkeleri insanları kullanıyor. Balkan ülkelerinde, Finlandiya, İsrail, Polonya, Yakın Doğu ve Amerika’da daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kefir ilk kez dağlık bölgelerde yaşayan çingeneler ve balkan halkları tarafından hazırlanmıştır. İçkinin tüm dünyaya yayılması 1867 yılından başlandı. O zamanlar kefirin hazırlanma kuralını bilen dağ adamları onu herkesten gizlediler. Kefirin hazırlanması ve toplu şekilde satılması aşağıdaki olayla ilgilidir.

1906 yılında genç kız olan ve süt ürünleri eğitimi alan Irina Sakharov kefirin tarifini öğrenmek için dağ köyüne gidiyor. Köyde yaşayan oğlanlardan biri onu kaçırır. Kız onu mahkemeye şikayet etmemesine karşılık kefirin tarifini istiyor ve alıyor. 1913’ten itibaren Moskova’nın seri üretimi başladı.

Kefirin pek çok türü vardır.

  • Yağsız kefir (terkibinde yağın miktarı % 0,01-% 1olan)
  • Klasik kefir (terkibinde yağın miktarı % 2,5 olan)
  • Yağlı kefir (terkibinde yağın miktarı % 3,2 olan)
  • Kremsi kefir (terkibinde yağın miktarı % 6 olan)

İçeriğinde meyve olan kefirde A, C, E vitaminleri olur. Kefirin içerdiği bifidobakteriler organizma için çok yararlıdır.

Kefirin bünyesinde çok miktarda A, E, H, C, D, PP, B grubu vitaminleri, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor,  flor, molibden, iyot, selenyum,  krom vb. iz elementler var. Onun terkibi amino asitler ve laktik asit bakterileri ile zengindir.

Kefir organizma tarafından kolay emilen içeceklerdendir. Onun vücuda faydası çok büyüktür. Kefir mide duvarlarından kısa bir zamanda emilir ve içindekiler organizmaya faydasını çabuk gösterir. Kefirin bünyesinde çok miktarda probiyotikler var.

Bunlar bağırsağın mikroflorasını geliştirir, metabolizmayı normalleştirir, bağırsak faaliyetlerini düzene sokar. Kefirin içerdiği bakteri ve mikroorganizmalar vücudun tüm fonksiyonlarına olumlu etkiler. Kefir mide-bağırsak, karaciğer, böbrek, safra kesesi, pankreas, tüberküloz, uyku bozukluğu, kronik yorgunluk, zayıflamış bağışıklık tedavisinde ve önlemesinde kullanılıyor. O cerrahi işlemlerden ve ağır hastalıklardan sonra organizmanın gücünün restore edilmesine neden olur.

Diyetologlar fazla kilolardan kurtulmak isteyenlere metabolizmayı artırmak için yağsız kefir yemeği tavsiye ediyorlar.

Depolama süresine bağlı olarak, kefir vücuda çeşitli etkiler kazandırır. Taze kefir içmek bağırsakların yumuşamasına neden olur. Üç gün saklanan kefir ise bağırsakları güçlendirir. Doktorlar mide suyunun azaldığı zamanlarda, karbonhidrat alışverişinin bozukluğunda, doğuştan laktozun sorulması sorunları olduğu zamanlarda hastalara kefir içmeyi öneriyorlar.

Cilde ve saçlara kefir maskesi yapmak çok faydalıdır.

Mutfakta kefir çeşitli tatlıların hazırlanmasında kullanılır.

Kefirin zararlı özellikleri

Çok fazla kefir yemek mide asitliğinin artmasına neden olur. Pankreatit, mide-bağırsak yaraları, gastrit, kronik ishal sırasında kefir yemek tavsiye edilmez. 8 ayına kadar olan çocuklara kefir içmek tavsiye edilmez. 3 yaşına kadar çocuklara ise çok miktarda (1 litre ve daha fazla) kefir yemek tavsiye edilmez. Bu raşitizmin oluşmasına, kemiklerin kırılmasına ve kemiklerin eğilmesine neden olur. Uzmanlar gün boyunca 400-500 ml den fazla kefir içmeyi tavsiye etmiyorlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.