Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kaymak ağacı meyvesinin şifalı özellikleri

11.11.2018
401
Kaymak ağacı meyvesinin şifalı özellikleri

Kaymak ağacı meyvesi çok faydalı meyvedir. Kaymak ağacı meyvesi birçok hastalıklar sırasında asıl tedavi aracı olarak kullanılabilir.

İyot eksikliğine bağlı olan tiroit bezi hastalıkları sırasında kaymak ağacı meyvesinin kabulü özellikle iyidir. Böyle kabul edilir ki kaymak ağacı meyvesi içerdiği yoğun miktarına göre deniz ürünlerine yakındır.

Kaymak ağacı meyvesinin etinde ve özellikle kabuklarında ” kateşin ” ve “antosiyanin” fenol bileşikleri var ki, bu maddeler güçlü antioksidanlar sayılır. Antioksidanlar kanser hastalıklarının korunma için oldukça önemli olan maddelerdir.

Kaymak ağacı meyvesinin iltihap ve virüs karşıtı özellikleri var. Nezle hastalıkları sırasında kaymak ağacı meyvesinden hazırlanmış çay vücudu çok iyi tedavi ediyor. 3 kaymak ağacı meyvesini doğrayın (kabuklu), üzerine 1 bardak kaynar su ilave edip demleyin ve 20 dakikadan sonra 1 çay kaşığı bal ilave edip için. Böyle demlemeyi gün içinde 2-3 kez alın.

Kaymak ağacı meyvesi ateroskleroz sırasında da çok iyidir. Bu hastalığın gelişimini engeller, damarları daha esnek yapar.

Kaymak ağacı meyvesi yapraklarının demlemesi antiseptik özelliklere sahiptir. Bu demleme deride küçük yaraların, yanıkların vb. iyileşmesini hızlandırır, deri hastalıkları sırasında kullanılabilir. Bu demlemeye steril gazlı bez ıslatıp hasarlı alana koyun. Böyle ıslatmaları günde birkaç kez yapmak gerekir.

Kaymak ağacı meyvesinde çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur. Soğuk mevsimlerde bu meyve insanı hipovitaminozdan kurtarmaktadır.

Kaymak ağacı meyvesi yapraklarının demlemesi diş ağrısı ve damak iltihabı ve kanaması sırasında çok iyi yardımcı olur. Yaprakları kaynar suda demleyin ve gargara için kullanın.

Kaymak ağacı meyvesi tansiyonun düzenlenmesinde yardımcı olur.

Kaymak ağacı meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaymak ağacı meyvesi bağırsakların faaliyetini geliştirir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.