Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karpuzdan zehirlenmemek için alırken ve keserken nelere dikkat etmek gerekir?

26.08.2018
186
Karpuzdan zehirlenmemek için alırken ve keserken nelere dikkat etmek gerekir?

Karpuzdan zehirlenmemek için karpuzun tüketimi sırasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Peki, karpuzdan zehirlenmemek için alırken ve keserken nelere dikkat etmek gerekir?

Karpuz seçimi yaparken boyutuna, bütün olduğuna, üzerinde yarık ve çatlaklar olmamasına dikkat edilmelidir. Üzerinde herhangi zarar verici veya zarar verici izlerinin olmaması, sapının yeşil olması da önemlidir. Ayrıca üzerinde sarı lekelerin oluşmasını da göz önünde tutulur. Yetişmiş karpuzun toprakla temas ettiği bölümler önce beyaz olur, sonradan ise yetiştikçe açık sarıya dönüşür.

Ayrıca, karpuzun çizgileri net olmalıdır. Karpuzun kesilerek satın alınması da tavsiye edilmez. Çünkü karpuzu kesen bıçak sağlık ve hijyen kurallarına uygun temizlenmelidir ki, karpuzun içine yabancı maddeler düşmesin. Karpuz alırken satıcının onu kesmesine izin vermeyin. Zira genel kullanımda olan bıçaktan alacağınız karpuza mikrop düşme ihtimali var.

Doğal yetişmiş ürün elde etmek istiyorsak karpuz kendi mevsiminde, yani Haziran ayının sonundan Eylül öncesinde gibi, özellikle Ağustos ayında tüketilmelidir. Zirai ilaçlarla yetişmiş ürün hem tat itibariyle, hem de keskin nişasta kokusu ile kendini ele verebilir. Böyle ürünlerin tüketimi tehlikelidir.

Karpuz alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Karpuzun ülkemizde doğal yetişme zamanı Temmuz-Ağustos aylarıdır. Belirtilen zamandan önce karpuz almak tavsiye edilmez. Karpuzun lezzetli olması için, onun yetişmesinin hızlandırılması, boyutunun büyük olması için kullanılan çok miktarda nitrat – azotlu maddeler ve yanlış depolama zehirlenmeye neden olabilir.

Kalın kabuklu, kilosu 7-8 kilogramdan fazla olan, üzerinde gri ve beyaz çizgili olan karpuzu almak tavsiye edilmez.

Karpuz serin yerde bulundurulmalı ve doğrudan güneş ışınları altında kalmış, ayrıca ezilmiş, çürümüş ve biçimini değişmiş şekilde olmamalıdır.

Bazı durumlarda karpuzun içi beyaz veya pembe renkte olur, hem de karpuzun kapsamında sarımsı veya kahverengi damarlar görülür. u durum karpuzun tatmin edici olmadığını göstermektedir.

Karpuz uygun sağlık yönetmeliklerine uygun olarak depolanmalı ve saklanmalıdır. Yerde değil, raf üzerinde satılan karpuzlar tercih edilmelidir.

Satış yerlerinde, özellikle evde karpuzu kapalı, serin yerde saklamak gerekir. Doğranmış karpuz dilimleri sadece kapalı bir plastik veya polietilen kap içinde 18ºC sıcaklıkta saklanmalıdır.

Karpuzu kesmezden önce onu iyice yıkayın ve temiz, kuru bıçakla kesilmesi önemlidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.