Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karpuz diyeti ile 1 haftada 5 kilo zayıflamak doğru mu?

31.07.2017
195
Karpuz diyeti ile 1 haftada 5 kilo zayıflamak doğru mu?

Havalar ısınınca kilo vermek isteyenler çeşitli diyet listelerini incelemeye başlarlar. Kısa sürede zayıflamayı vadeden bazı diyetler yaz günlerde birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Son zamanlarda oldukça ünlenen, 1 haftada 5 kilo zayıflamaya garanti veren karpuz diyeti de bunlardan biridir. Özellikle meyve sevenlerin rağbet gösterdiği bu beslenme programı ne derece sağlıklıdır?

Öncelikle belirtelim ki, yaz günlerinde karpuz-peynir ikilisi vazgeçilmez yemektir. Özellikle diyet yapanlar için. 1 hafta boyunca uygulayacağınız bu diyet sırasında karpuz bol bol yemeniz önerilir. Karpuz diyetinde kahvaltı sırasında 1 dilim karpuz, 30 gram peynir ve 1 dilim ekmek yiyin. Öğle veya akşam yemeğinde diyetin protein içeriğini artırmak için et, tavuk, balık ve veya mantar de yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde ise mutlaka 1 dilim karpuzun yanında 1 dilim peynir olsun. 1 haftada 5 kilo zayıflayacaksınız.

Araştırmalara göre, karpuz diyeti 1 haftada 5 kilo zayıflamayı vaat ediyor. Fakat bunun sonucu düşündüğünüz kadar parlak olmayabilir. Bu diyet günlük yaklaşık 900 kalori alımını hedefliyor. Bu ise günlük kabul edilmesi gereken kaloriden azdır. Fakat uzmanlara göre, bu durum hem metabolizmayı yorar, hem de diyeti durdurduğunuzda daha fazla kilo almaya neden olabilir. Bu diyetin gerçek anlamda sizin kilonuzu artırıp artırmayacağına dikkat etmelisiniz. Evet, 1 haftadan sonra tartıda kendinizi 5 kilo zayıflamış görebilirsiniz. Ama gerçekten yağ yakıp yakmadığını görmeden tartıdaki her rakam sizi aldatmasın. Ayrıca, eğer bu diyetin sonunda kaybettiğiniz su ve kas ise, demek ki uyguladığınız diyet size zarar veriyor.

Karpuzun faydaları var, ama…

Likopen, A vitamini ve karotenoidle zengin olan karpuzun çok faydası var. Ancak karpuzun da bir meyve olduğu ve meyve şekeri içerdiğini unutmayın. Diyetisyenlere göre, diyet sırasında bazı ara öğünlerde karpuzun tek yenmesi, kan şekerinin hızla yükselip düşmesine ve böylece kendinizi daha çok aç hissediyor olmanıza neden olabilir. Bu nedenle özellikle şeker hastası olanlar için bu diyet daha çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Herhangi bir metabolik hastalığı olanlar (şeker, böbrek, kalp-damar hastalığı vb.), hamile veya emziren kadınlar, ergenlik döneminde olan gençlerin ve çocukların bu diyeti uygulamaları tavsiye edilmez.

Kısacası karpuz diyeti ister içerdiği besinler açısından kalori açısından, gerekse kalori açısından günlük ihtiyacının hepsini karşılamalıdır. Hedeflediğiniz kilo kaybına ulaşabilmek ve bu kiloları koruyabilmek için sınırlı kalori ve besin içeriğine sahip bu tür diyetleri uygulamadan önce diyetisyenlere danışın.

Unutmayın, sağlığınız tartıda göreceğiniz aldatıcı bir sonuçtan daha önemlidir. Kilo kaybederken sağlığınızı da kazanmak ve bu kiloları başarıyla sürdürebilmek istiyorsanız, tercihiniz düzgün olmalıdır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.