Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karın şişliği yumurtalık kanserine neden olabilir – DİKKAT!

25.10.2019
190
Karın şişliği yumurtalık kanserine neden olabilir – DİKKAT!

Yumurtalık kanserinin tedavisi genellikle geç tanı nedeniyle geciktirilir. Türkiye Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Poyraz, yeni araştırmasında bazı noktalara dikkat çekiyor. Doktor karın ağrısı, mide bulantısı vb. Olduğunu söyledi. Vakalar bu hastalığın önemli belirtileri olabilir. Diğer tüm kanser türleri gibi erken teşhis, yumurtalık kanseri tedavisi için önemli.

Karın ağrısı, hazımsızlık, bulantı ve kusma, iştahsızlık ve erken doygunluk, karın ağrısı, idrarda değişiklikler (sık ishal, tam rahatsızlık), bağırsak davranışlarında değişiklikler (kabızlık, kusma, kusma, kusma, kusma, kusma, kusma, kusma) vb. Özellikle menopozdan sonra bu şikâyetleri olan kadınların ciddi bir jinekolojik muayenesi yapılmalıdır.

Doktor, menopozdan sonra kadınların yumurtalıkta karmaşık bir kitleye sahip olması ve karın bölgesinde sıvı birikmesi tespit edildiğinde yumurtalık kanseri şüphesinin çok güçlü olduğunu söyledi.

Yumurtalık kanserini önlemek için ameliyat şarttır. En önemli faktör ilk operasyonun hacmi ve kalitesidir. Asıl amaç ameliyat sırasında gözle görülebilir bir tümörü önlemektir. Bilimsel araştırma, görünür tümörleri olan hastaların sonraki tedavilerinin de başarılı olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, yalnızca rahim ve yumurtalıkları değil, aynı zamanda tümörün yayıldığı tüm dokuları da çıkarır. Cerrahi tedaviden sonra hastalığın evresine göre kemoterapi yapılır.

Operasyonun son aşamasında, mikroskobik tümör hücrelerini öldürmek için karın boşluğuna 41-43 ° C sıcaklıkta 90 dakika boyunca bir kemoterapi uygulanır. Bu aşamada hastalık yükü minimum olduğunda, tümör hücrelerinin doğrudan tedavisi yumurtalık kanserinin tedavisinde çok etkili ve ümit verici bir yöntemdir.

 Gebelik şansı var mı?

 Doktor “Ne yazık ki, henüz iyileşmemiş olan genç hastalarda yumurtalık kanseri de olabilir” diye ekledi. Ona göre, genç hastaların bu teşhisinde ilk soru, ‘Çocukluğunu ve diğer yumurtalıklarını koruyan bir anne olabilir miyim?’ olur.

Öte yandan, yumurtalık kanseri, bilimsel verilere göre, tedavi edilmezse aşırı ölümcül olan ve bu nedenle bu hastalarda en önemli öncelik olan potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Uterus ve diğer yumurtalıkları koruyan hastalarda gebelik mümkündür.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.