Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karbonatlı Suyun Faydaları

Karbonatlı Suyun Faydaları

Beyaz kristal tozlu karbonat hafif tuzlu veya alkali bir tada sahiptir. Nemli koşullarda ve özellikle yüksek sıcaklıkta su ile karbondioksit atılır. 18. yüzyıldan beri karbonat mutfaklarda, bilimsel tıp ve halk hekimliğinde kullanılmaktadır.

Kanın ana bileşenlerinden biri olan, plazma ve lenf karbonat içerir ve hücrelerde metabolizmayı sağlar. Karbonat birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Karbonatlı suyun Faydaları

=> Sütün içine karıştırılan karbonat sakinleştirici ve öksürük önleyici etkiye sahiptir. Öksürüğü kısa ürede dindirecektir. 1 bardak kaynar e yarım çay kaşığı karbonat ile karıştırılır ve yatmadan önce birkaç gün boyunca içilirse, etkisi birkaç gün içerisinde kendini gösterir.

=> Boğazın iltihabi hastalıkları ve boğaz ağrısı zamanı karbonatlı su ile gargara yapılırsa ağrı ve iltihaplanmaya karşı iyi etkisi vardır. Günde 5-6 kez karbonatlı su ile gargara yapılırsa boğaz ağrısını rahatlatabilir.

=> İnflamasyon (iltihap) sırasında mide ve duodenum ülseri ve mide asitliğini azaltmak için karbonatlı suyunun içilmesinin faydaları vardır. Karbonatlı su, mide asitliğini kısa bir sürede keser ve bağırsaktaki gazların giderilmesine yardımcı olur.

=> Zehirlenme, ishal ve kusma sırasında intravenöz ile vücuda karbonat çözeltisi verilmesi veya günde çok miktarda karbonat alınması zararlı maddeleri vücuttan temizler, vücudun kaybettiği su rezervlerini geri kazandırır.

=> Tırnak altındaki iltihaplanma süreçleri sırasında yarım çay kaşığı karbonat yarım bardak kaynar suya döküp ve içine parmağınızı sokarsanız ağrı ve iltihabın yakında yok olacağını göreceksiniz.

=> Karbonat vücuttaki tuzları uzaklaştırma yeteneğini sahiptir. Bu nedenle, her gün az miktarda karbonatlı su alınması, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

=> Karbonatlı su, uzun mesafelerde seyahat ederken kusmanın kesilmesinde de çok yararlıdır. Karbonatlı su mide tahrişini önler.

=> Sütü sevmeyenler 1 litre kaynar suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyebilirler. Bu balgam söktürücü etkisine sahiptir.

=> Karbonat kalpte meydana gelen ritim bozukluğu (aritmi) belirtilerini ortadan kaldırır.

=> Konjonktivit hastalığı sırasında göz karbonatlı su ile yıkandığında hastalığın semptomlarını azaltır.

=> Ağız boşluğunu karbonatlı su ile gargara yapıldığında diş ağrısını keser.

=> Basit, mükemmel bir kozmetik üründür. Sabunla karıştırırsanız, cildinizin ne kadar temiz ve taze olduğunu göreceksiniz.

=> Diş macunu üzerine karbonat döker ve bununla dişlerinizi fırçalarsanız diş ağrınızı azaltır.

=> Karbonat suyla ıslatılmış pamukla terlenen bölgeleri silerseniz terleme sırasında kötü kokuları giderir.

=> Pamuğu sodalı suyuna batırırsanız ve sivrisinek ısırığı yerine birkaç kez sürerseniz, kaşıntı olmaz.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.