Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karanlık, beyaz ve kırmızı ışıklı odada uyumanın etkileri nelerdir?

06.04.2019
394
Karanlık, beyaz ve kırmızı ışıklı odada uyumanın etkileri nelerdir?

Birçok insan gece karanlık bir odada değil, aydınlık bir odada uyumayı tercih eder. Ancak herkese sağlığa zararlı olduğu malum değildir.

Amerikalı nörobiyologlar tarafından araştırıldı. Geceleri ışıklı odada uyumak sağlığa çok zararlıdır. Batı Virginia Üniversitesi’nden nörobiyologlar, hastaneler için daha tipik olan beyaz ışıkların iltihaplanma, beyin hücresi tahribatına ve kalp sorunlarına neden olduğunu söylediler.

Bilim adamları yapay olarak bu gerçeği keşfetmek için hayvanların kalbini durdurdu ve daha sonra kalp problemlerini gözlemlediler. Modeller 3 gruba ayrıldı. Bunlardan 1.grup beyaz ışıkta yatıyordu, 2. grup-kırmızı, 3. grup-karanlık odada yatıyordu.7 gece sonra, uzmanlar hayvanlarda beyin hücrelerinin durumunu incelediler.

Beyaz ışıkta yatan hayvanların beyinlerinde bulunan hipokampusta, hücreler parçalanmaya başlar ve ayrıca mikrogliada iltihaplanma meydana gelir. Bir gün beyaz ışıkla odada uyuduktan sonra tüm bu sorunlar ortaya çıktı. Ayrıca, kırmızı ve karanlık bir odada uyuyan hayvanların bu sorunların ortaya çıkmadığını unutmayın.

Araştırmacılar, insanların aynı sorunları olup olmadığını belirlemeye çalıştı. İnsanlar hipokampusta herhangi bir değişiklik yapmamış olsa da, beyin hücrelerindeki iltihap düzeylerinin yükseldiği biliniyordu. Beyaz ışık aynı zamanda bir kişinin hayat ritimlerini de bozar. Bu ise obezite, depresyon ve metabolik bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.