Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karaciğeri toksinlerden temizleyen besinlerin listesi

10.02.2019
258
Karaciğeri toksinlerden temizleyen besinlerin listesi

Karaciğeri yağlanması birçok durumda insanın ölümü ile sonuçlanır.  Karaciğer sorununu çözen yöntemlerden biri de bitki ve sebzelerle tedavidir. Karaciğeri toksinlerden temizleyen sebzelerin listesini sizler için paylaşıyoruz

Sarımsak:
Sarımsak en iyi antioksidanlardan biridir. Karaciğer yenilenmesinde oldukça önemli besindir. Sarımsak karaciğerden toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Sarımsağı çiğ kabul etmek önerilir.

Avokado:
Avokado sağlıklı yağ alımı için en uygun sebze sayılır. Özellikle içerdiği omega-6 ile karaciğer yenilenmesini sağlar ve hücrelere olumlu etkiler. Avokadonu salatalarda veya üzerine limon sıkarak tüketilebilir. Ancak her gün bir avokadodan daha fazlasını kabul etmeniz önerilmez. Avokado, karaciğerin yağlanmasını önler.

Üzüm:
Sağlıklı bir karaciğer için vazgeçilmez gıdalardan biri de üzümdür. Üzümün çekirdeği karaciğer sağlığı için önemlidir. Yapılan araştırmalar sırasında ortaya çıktı ki, üzümün çekirdeği zedelenen karaciğer için yararlıdır. Aynı zamanda üzüm karaciğer toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.

Karahindiba:
Karahindiba kökü karaciğeri korur. Karaciğer fonksiyonunu optimize etmenin yanı sıra diğer problemleri çözmede yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar dokulara biriken toksinleri dışarı. Ayrıca yağlı karaciğer gibi sorunları da çözer. Haftada en az 3 kez çayını içmek önerilir.

Lahana:
Karaciğerin temizlenmesine yardım eden gıdalardan biri de lahanadır. Lahana akciğeri yeniler ve zararlı olan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Endivyen:
Endivyen bitkisi aslında bir hindiba çeşididir. Endivyen yaprakları karaciğer dostudur ve karaciğeri korur. Salatalara ekleyebilir veya demleyip çayını da içebilirsiniz. İçeriğinde soda, potasyum ve kalsiyum var. Karaciğerde oluşabilecek sorunlara karşı etkilidir ve karaciğer fonksiyonlarını destekler. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırıyor.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.