Sağlığa Faydalı Bilgiler

Karaciğer sağlığı için karaciğeri temizlemenin ve güçlendirmenin yolları

28.11.2018
223
Karaciğer sağlığı için karaciğeri temizlemenin ve güçlendirmenin yolları

Karaciğer insan vücudunda en önemli organlardan biridir. Karaciğer sağlığı tüm organizmanın sağlığında önemli roller oynuyor. Karaciğer organizmanın filtresidir. Filtre “kötüleştiğinde”, cüruf, toksinler vb. zararlı maddeler vücutta birikmeye başlar ve bu tüm organ ve sistemlerin etkinliğini olumsuz etkiler.

Alkollü içeceklerin alımı, sigaraların içilmesi, yanlış beslenme (Beslenmede daima kızarmış, çok yağlı, tuzlu, biberli, konserve, füme besinlerin, fast-food gıdaların vb. Olması), hazır ilaçların kontrolsüz alımı, kötü çevre koşulları, stresler vb. olumsuz faktörler karaciğer sağlığına ciddi darbe vuruyor.

Sonuçta insanda karaciğer fonksiyonunun bozulması belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerde şunlardır; sağ tarafta kaburga altı bölgesinde ağrılar, gıda alımından sonra ağırlık, halsizlik, durumun kötüleşmesi, sık sık tekrarlanan sebepsiz baş ağrıları, dilin üzerinde beyaz veya sarı lekeler, bulantı, ağızda sürekli acı tadın olması, geğirme, karında şişkinlik, kabızlık vb.

Karaciğer sağlam tutmak ve güçlendirmek isteyen insan, tabii ki, sigara ve alkolden vazgeçmeli, sağlıklı beslenme ilkelerine uymalı, ilaçları kendiliğinden almamalı, sadece doktor belirledikten sonra kabul etmelidir, stres ve heyecanlanmalardan uzak olmalıdır. Karaciğer diğer sindirim organları gibi gıda kabulleri arasında uzun aralardan hoşlanmaz. Gıdayı gün boyunca 4-5 kez olmak üzere kabul etmek gerekir. Bu karaciğeri fazla yüklemeden korur.

Belirli araçlar karaciğerin temizlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu araçların arasında:

– Karaciğere iyi gelen gıdalar şunlardır: kabak (meyve suyu olarak içilebilir, lapa olarak pişirebilir, kabak çekirdekleri de tüketilebilir), kavun, pancar, narenciye (özellikle portakal), çeşitli yeşillikler (özellikle kereviz, maydanoz), süt ürünleri ( özellikle çökelek, peynir). Bu ürünleri daha sık kabul etmek gerekir.

– Bal karaciğer için özellikle iyidir. Her gün sabah erkenden 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı bal ekleyin ve küçük yudumlarla için.

– Bazı bitkiler karaciğer fonksiyonunu geliştirir. Bu bitkilerin arasında: tarhun otu, mısır püskülleri-saçakları, altın otu-ölmez çiçeği, kuşburnu, nane vb. bu otları hem tek tek, hem de beraber bir şeklinde kullanılabilir. Her ottan 1 çorba kaşığı alıp karıştırın 1 bardak kaynar suda 1 saat boyunca demleyin, süzün ve gün içinde kabul edin. Demlemenin tadını iyileştirmek için ona bal ilave etmek de mümkündür.

– Yeterli miktarda normal temiz su için. Bu organizmadan zararlı maddelerin dışarı çıkmasına yardımcı olur.

– Fiziksel hareketlilik de karaciğer sağlığı için çok önemlidir. Yoga karaciğer temizlenmesi ve sağlamlaştırılması için çeşitli hareketler var. Açık havada yürüyüş ve yüzme de çok iyidir.

– Bazı ilaç preparatların alımı da karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Sadece bu hazır ilaçları doktor belirledikten sonra kabul edilebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.