Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kanserle savaşan ve kanserden koruyan sebzeler nelerdir?

22.08.2018
205
Kanserle savaşan ve kanserden koruyan sebzeler nelerdir?

Bilim adamları kanser hastalığının tedavisi konusunda umut verici bir keşfe imza attılar.  Bazı bitkilerdeki bir maddenin bağırsak kanserine galip geldiği tespit edildi.Peki kanserle savaşan ve kanserden koruyan sebzeler nelerdir?

Kanserle savaşan ve kanserden koruyan sebzeler nelerdir?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sırasında ortaya çıktı ki, karnabahar, lahana ve brokoli kansere karşı çok etkilidir. Araştırmalar kanıtladı ki, beslenme ile kanserden korunma arasında bağlantı var. Yediğimiz bazı maddelerin içinde kanserin oluşmasını önleyen maddeler var. Bunlardan birincisi ise karnabahar.

ABD’nin bilimsel kuruluşlar ise 2010 yılından karnabahar grubuna dahil olan sebzelerin kansere etkisini incelediler. Bu zamanda hastaların karnabaharla beslendiği ve yaşayışları arasındaki istatistiki rakamlar dikkate alındı.

Ortaya çıktı ki, karnabaharın içeriğinde bulunan madde kansere karşı savaşıyor. Bu madde aynı zamanda lahananın ve brokolinin de içeriğinde bulunuyor.

Lahana ayrıca günlük vitamin ve mineraller için çok faydalıdır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, C ve K vitaminleri, beta karoten ve hatta az miktarda lutein var.

Bir kâse pişmiş lahananın içinde 4 gram lif bulunur. Bir kâse çiğ lahananın içinde ise 2 gram lif bulunur. İngiltere’de yapılan araştırmalar ise lahana grubuna dâhil sebzelerin bünyesinde indol-3 karbinol adlı madde olduğunu ve bu maddenin kanser hücrelerini öldürmeye yardım ettiğini ortaya çıkardı. Özellikle kimyasal terapi tedavisi alan hastalara öneriliyor.

Birkaç yıl yapılan araştırma ortaya koydu ki, indol maddesi metabolizmaya olumlu etkiliyor ve kanser riskini azaltıyor. Lahananın içerdiği diğer fitokimyasal maddeler vücutta kansere karşı savaşan maddelerin üretimini artırır. Bu maddeler de prostat kanserine karşı mücadele veren maddelerdir

Lahananın içinde kansere karşı mücadele eden başka bir madde grubu ise glukosinolatlardır.

Lahana ayrıca kan azlığı olan insanlara ve astım problemi olan insanlara faydalıdır. Öksürüğü azaltır, balgamı parçalar ve kabızlık sorununu çözer.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.