Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kansere neden olan virüsler ve bakteriler

10.02.2019
225
Kansere neden olan virüsler ve bakteriler

Kansere çevreden yakalanmak mümkün değil, ama bazı enfeksiyonlar var ki, onlar onkoloji hastalıklara neden olabilirler. Bu makalemizde kanser yapıcı bazı virüsler ve bakteriler hakkında bilgiler vereceğiz

Papilloma virüsü

Bu virüs dünyada en yaygın cinsel virüslerden biridir. Papilloma virüsünün 130 tipi mevcuttur. Bazıları, papilloma düğümlerinin ve siğillerin oluşmasına neden oluyor ve bazıları ise kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açıyor. Genel olarak virüsün etkisi en yüksek seviyesine 45 yaşlarında ulaşır. Bu virüse yakalanan kadınlarda 25-30 yaş arasında kanserden önceki durum oluşur, 40-45 yaş arası ise kansere yakalanma oluşabilir. Tıpta papilloma virüsünün ilacı mevcut değil. Bu nedenle korunmak şarttır. Kadınlar sürekli sitoloji muayeneden geçerek rahim ağzının durumunu kontrol etmelidirler. Ciddi değişiklik sırasında virüsle enfekte bölge çıkarılır.

B ve C virüsleri

Bu virüsler insana sadece cinsel yolla değil, ayrıca kan teması yolu ile de geçebilir. Sakal tıraşı, manikür, pedikür, kozmetoloji ve diş bakımı işlemleri vb. sebeplerden enfeksiyon oluşabilir. Hepatit zamanında tespit edilir ve tedavi edilmezse, o zaman süreç kronik biçime geçer. Bu da karaciğer sirozuna ve kanserine neden olabilir. Öncelikle hijyene riayet edilmelidir. Salonlarda ve tıbbi merkezlerde delici ve kesici aletlerle dikkatli davranmalıdır. Şüpheli bir durum yaşandığında ise kan analizi yoluyla virüse yakalanıp yakalanmadığını tespit edebilirsiniz.

Epstein-Barr virüsü

Virüs mononükleoz enfeksiyonunun gelişmesine neden olan virüs türüdür. Belirtileri nedeniyle, hastalık soğuk algınlığı hatırlıyor: yüksek sıcaklık, boğaz ağrısı, burun akması. Bu zaman sadece lenf damarlarının şişmesi tipik bir durum değildir. Virüsün temel özelliği hücrelerin yok olmasını değil, aksine onların bölünmesini sağlamasıdır. Bu yolla da kanda bulunan kötü huylu hücrelerin çoğalmasına ortam yaratmış olur. Virüsün etkisini gidermek için bağışıklığı artırmak gereklidir.

Helicobacter pylori (Helikobakter pilori- Hp) bakterisi

Bu spiral şekilli bakteri midenin onikiparmak bağırsağa geçen bölümünde yaşıyor. Mide kanserinin% 75’inde bu bakterinin oluştuğuna inanılmaktadır. Bu bakteriyi hava ile enfekte etmek mümkündür. Hastalığın belirtileri midede yangı hissi ve geğirmedir. Bazı durumlarda ise hastalık belirtisiz gelişir. Mide sorunları sırasında doktora başvurmak ve gerekli kontrollerden geçmek gerekir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.