Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kanda demiri yükselten besinler – gıdalar

04.12.2017
216
Kanda demiri yükselten besinler – gıdalar

Demir eksikliği anemiye (kansızlığa) neden olan başlıca nedenlerden biridir. Kadınlar adet döneminde ve doğumda çok kan kaybettikleri için demir eksikliği anemisi riskleri daha yüksektir. Çocuk doğurma yaşına gelmiş kadınların günde 18 mg, erkeklerin ise sadece 8 mg demir almasına ihtiyaç var.

Sizlerle günlük demir ihtiyacınızı karşılayacak faydalı gıdalar hakkında bilgiler paylaşacağız. Dikkat edin, vücudunuzun ihtiyacı olan demir C vitamini açısından zengin meyvelerde olur. Aşağıda gıdaları yemekle demir eksikliği anemisi riskini azaltabilirsiniz.

Güneşte kurutulmuş domates

Güneşte kurutulan domates demir açısından en zengin besinlerden biridir. 100 gram kurutulmuş domateste 9.1 mg demir var. Bu da günlük ihtiyacınızın yarısı demektir.

Kuru üzüm

Kuru üzümün bünyesinde birçok meyveden daha fazla demir var. Bir bardak kuru üzümde 3.2 mg demir var. Kuru üzümü kavun, portakal, çilek gibi C vitamini açısından zengin meyvelerle birlikte yiyerek, demirin vücut tarafından emilimini arttırabilirsiniz.

Hurma

Yüksek düzeyde şeker ve kalori içerdiği için kilo vermek isteyenlere iyi bir alternatif olmayabilir. Ancak ölçülü miktarda yediğinizde hurma demir eksikliği ile mücadele etmeye yardımcı olur. Ayrıca hurmada bulunan potasyum, lif ve antioksidanlar kalp sağlığı için de faydalıdır.

Erik kurusu

Bir porsiyon erik kurusu günlük demir ihtiyacının % 19-u karşılıyor. Kuru kayısı demir eksikliğini önlediği gibi, kemikleri güçlendirir, kalp sağlığını korur ve cilde fayda verir.

Nar

Nar demir, C vitamini, K vitamini, lif, folik ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca narda bulunan antioksidanlar kalbe faydalıdır ve kanı temizler. Nar suyunun kanserle savaştığı, tansiyonu düşürdüğü ve hafızaya yararlı olduğu da saptanmıştır. Günde bir bardak nar suyu içerek, bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tut kurusu

Tutun bünyesinde portakaldan daha fazla C vitamini var. Ayrıca tut antioksidan, demir ve lif bakımından zengindir. Bir porsiyon tut kurusu günlük demir ihtiyacının yüzde 30’unu karşılamaya yetiyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.