Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kan sulandırıcı – inceltici bitkiler, yöntemler ve araçlar

14.01.2019
257
Kan sulandırıcı – inceltici bitkiler, yöntemler ve araçlar

Kanın aşırı sıvı veya katı olması hastalıktır, normalden fazla sıvı olunduğunda kanamalara yatkınlık olur, katı olunduğunda ise kanın normal dolaşımında problemler oluşur, dokular gereğince beslemez. Her iki sistemin çalışmasında karaciğer sorumludur, bu nedenle pıhtılaşma sorunları olanlar öncelikle karaciğer tedavisi kaygısına kalmalıdırlar.

Kanı inceltmeye-sulandırmaya beslenmeyle başlamak gerekir, çok et alımı, az su içmek, az hareket etmek, çok tuzlu ve yağlı yemek kanın katılaşmasına neden olur. Bunun aksine, çiğ sebze yemekleri, salatalar, mevsimsel meyveler, çok çiğ su içilmesi, koyu çay ve koyu kahveden vazgeçilmesi ise kanın incelmesine-sulandırmasına neden olur.

Kan sulandırıcı – inceltici bitkiler, yöntemler ve araçlar

Zencefil – Her gün kullanılması gereken bitkidir. Taze zencefil kökünden kullanmak daha iyidir. Kökten ceviz büyüklüğünde parça kesilir, kabuğu soyulur, küçük boyda doğranır, 3 bardaklık termosta demlenir ve günde 3 defa içilir. Elleri ve ayakları soğuk olanlar, şekerli diyabetten eziyet çekenler için faydalıdır.

Hibiskus çayı (Mekke Gülü-Narçiçeği-Karkade)- Hem kanı sulandırıp, hem de kan basıncını düşürür. Onun yemekten sonra içilmesi tavsiye edilir.

Sofora – Tedavi için bitkinin tomurcuklarından kullanılır, esas etken maddesi rutin maddesidir. Bu madde damarlarda birikmiş yağ ve lipitleri temizler.

Ökseotu otu– Parazit bir bitkidir, ağaçların gövdesi üzerinde büyür, ağaçtan beslenir ve ağacı kurutur. Tansiyonu çok etkili şekilde düşürür, kılcal damarların iletkenliğini artırır.

Nane – Hem iyi sinir yatıştırıcı, hem de kan sulandırıcı araçtır. Demlemesinin hoş kokusu morali düzeltir ve kanı sulandırır.

Zerdeçal – Dağılmış karaciğer hücrelerini onarır. Günde iki kez 1 çay kaşığı zerdeçal tozu 1 bardak kaynar suda çözülerek içilir.

Udi-hindi – Kan sulandırıcı ve antienflamatuar etki gösteren güçlü bir araçtır. Günde iki kez 1 çay kaşığı öğütülmüş toz 1 bardak kaynar suda çözülür, 1 çay kaşığı bal ilave edilerek içilir.

Meyan kökü – Halsiz hastaları hızla sağlamlaştırır, her türlü bronşitlerde ve kan pıhtılaşmasına olumlu etkisi vardır.

Sarımsak – Kan sulandırıcı etkisi çok güçlüdür, tansiyonu düşürür, vücudu virüs hastalıklarından koruyan en iyi araçtır.

Limon – Kem kan sulandırıcı, hem de damar esnekliğini arttıran araçtır, bileşimi C vitamininden zengindir.

Hacamat (kan alma) olunmak vücudu yeniler, cilt altındaki tromplarla zengin kirli kanı vücuttan dışarı ve yerine oksijenle zengin taze kan gelir, böylece kanı sulandırır.

Sülük – sülüğün ağız suyunda hirudin ve benzeri 105 madde bulunur ki, bunların çoğunluğu kanı sulandırır, travmaları eridir, hatta tutulmuş kan damarlarını açar, kan dolaşımını onarır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.