Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kan Sulandırıcı Bitkiler, Otlar, Meyveler ve Sebzeler

Kan Sulandırıcı Bitkiler, Otlar, Meyveler ve Sebzeler

Kanın aşırı sıvı veya katı olması hastalıktır, normalden fazla sıvı olunduğunda kanamaya yatkınlık olur, katı olunduğunda ise kanın normal dolaşımında problemler oluşur, dokular gereğince beslemez. Karaciğer her iki sistemin çalışmasından sorumludur, bu yüzden pıhtılaşma sorunları olan hastalar karaciğer tedavisini unutmamalıdır.

Kanı sulandırmaya-durultmaya besinlerden başlamak gerekir, çok et tüketmek, az su içmek, az hareket etmek, çok tuzlu ve yağlı yemek gibi alışkanlıklar kanın katılaşmasına neden olur. Bunun aksine çiğ sebze yemekleri, salatalar, mevsimsel meyveler, su içilmesi, koyu çay ve kahveden vazgeçmek ise kanın durulmasına-sulanmasına neden olur.

Kan Sulandırıcı Bitkiler, Otlar, Meyveler ve Sebzeler

Kerkede hem kanı sulandırır, hem de kan basıncını düşürür, ekşimsi ve güzel tada sahiptir, yemekten sonra içilmesi tavsiye edilir. Kerkede çayının esas etken maddesi rutindir (P1 vitamin). Bu madde damarlarda birikmiş yağ ve lipitleri temizler.

Ökseotu parazit bir bitkidir, ağaçların gövdesi üzerinde büyür ve onlardan beslenir ve ağacı kurutur. Çok etkili basınç yükseltici olup kılcal damarların iletimini geliştirir.

Nane iyi sinir yatıştırıcı, kanı sulandırıcı ve çayı ise hoş kokusuyla morali düzeltir.

Zencefil her gün kullanılması gereken bitkidir. Taze zencefil kökünden kullanmak daha iyidir. Ceviz büyüklüğünde bir parça kökten kesilir, kabuğu soyulur,  5 kuruş büyüklüğünde doğranır, 3 bardak kadar termosta demlenir ve günde 3 defa içilir. Elleri ve ayakları soğuk olanlar, şekerli diyabetten acı çekenler için çok etkili araçtır.

Zerdeçal dağılmış karaciğer hücrelerini onarır. Günde 2 defa 1 çay kaşığı zerdeçal tozu 1 bardak kaynar suda çözülerek içilir.

Udihindi kan sulandırıcı ve antienflamatuar güçlü etkili araçtır. Günde iki kez 1 çay kaşığı öğütülmüş toz 1 bardak kaynar suda çözülür, 1 çay kaşığı bal ilave edilerek içilir.

Meyan kökünün içerdiği glisirizin maddesi hastalar için şifa kaynağıdır, takatsızları hızla sağlamlaştırır, her türlü bronşite ve kan pıhtılaşmasına faydalıdır.

Sarımsağın kan sulandırma-durulama etkisi çok güçlüdür, tansiyonu düşürür, vücudu virüs hastalıklarından koruyan en iyi araçtır.

Limon hem kan sulandırıcı, hem de damar esnekliğini artıran mükemmel bir araç, bileşimi C vitaminini bakımından zengindir.

Kan aldırmak vücudu yeniler, cilt altındaki tromplarla zengin, kirli kanı vücuttan dışarı atar ve yerine oksijenle zengin taze kan gelir, böylece kanı sulandırır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.