Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalp ve Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız? 

29.05.2018
373
Kalp ve Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız? 

Uzmanlara göre, haftada üç kez sporla uğraşmak atardamarların sağlığını korumak için yeterli değildir.  Herhangi bir fiziksel faaliyet kalp-damar sistemine yararlı olmasına rağmen, atardamarların ve kalbin yaşlanmasını önlemek için haftada beş-altı gün sporla uğraşmak gerekir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Bilim adamları yaşı 60’tan yukarı 100 kişinin fiziksel etkinliği üzerinde gözlemler yaptılar. En az 25 yıl sporla uğraşan bu insanları iki gruba – haftanın iki gününü fiziksel faaliyetlere ayıranlara ve beş-altı gün antrenman yapan profesyonel sporculara ayırdılar. Bilim adamlarının amacı, iki grubun arter ve damarlarındaki yaşlanma sürecini belirlemekti. Onların zararlı alışkanlıkları – alkol ve sigara kullanımı – göz ardı edildi.

Anlaşıldığı üzere, haftada iki ila üç gün spor yapan sporcunun boynundaki ve başındaki ortalama arterler sağlıklıdır, fakat vücuttaki kan akışına sahip daha büyük damarlarda elastikiyet azalır. Profesyonel sporlarda, orta ve büyük arterler sağlıklı ve esnektir.

Araştırmalara rehberlik eden Benjamin Livayn: “Bu araştırmalar oldukça önemlidir, çünkü elde ettiğimiz sonuçlara göre yaşlı insanlarda kalp-damar sisteminin sağlığını korumak, atardamarların elastikiyetini arttırmak için karmaşık egzersizler yapmaları mümkün.”.

B Benjamin Livayn’e göre, 70 yaştan sonra her gün sporla uğraşan insanda kalbin yaşlanması sürecini engellemek ve atardamarların yapısını değiştirmek mümkün olmuyor.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.