Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalp ritminin bozulması hastalık mı?

23.01.2019
247
Kalp ritminin bozulması hastalık mı?

Kalp ritminin bozulması veya sağlam atışı heyecan verici rahatsız bir duygudur. Ancak uzmanlar böyle bir durumun nedeni her zaman kalp hastalığı olmadığını söylüyorlar.

Normalde insan kalp çarpıntısını fark etmemelidir. Ama bazen bu durum yaşanıyor ki, doktorlar onu çarpıntı diye adlandırırlar. Bu zamanda, kalp ritmik vuruşları ve felç hissedilir. Uzmanlar, birçok durumda kalp atışlarının kalp hastalığı ile ilişkili olmadığını söylüyor. Her insan zaman zaman bu tür duruma düşebilir. Kalp sağlıklı olduğunda bu hiçbir tehlike taşımıyor. Ama bu duruma ek olarak diğer belirtilerle uzun süre devam ederse, o zaman doktora başvurulmalıdır.

Kalp atışları kalp ile ilgili olmasa bile herhangi diğer ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden de bu işareti görmezden gelmek olmaz.

Kalp ritminin –atışlarının bozulması nedenleri:

1) Alkollü içecekler aşırı kullanıldığında kalp ritminin bozulmasına yol açıyor. Ayrıca sinir sistemi uyandıran kahve, cola, koyu çay gibi içecekler, uyuşturucu da sinir sistemini uyararak kalp kasının hızla çalışmasına neden olur.

2) Stres. Bu faktör kalp ritminin bozulmasının başlıca nedenlerindendir. Duygusal darbe, fiziksel zorlanma ve uzun vadeli heyecan kalp atmasına neden olabilir.

3) Çok yorulma, uyku bozulması da kalbin işine etkiliyor.

4) Kalp çarpıntısının nedeni sıcak ve bir takım ilaçların etkisi de olabilir. Bu ilaçlara alerji karşıtı tabletler, kortikosteroidler ve damarları genişleten bir takım hazır ilaçlar dahildir.

Kalp ritmini aşağıdaki hastalıklar da bozabilir:

  • Anemi,
  • Tiroid bezin çok çalışması,
  • Diyabet,
  • Menopoz.
  • Hormonal denge bozulması,
  • Yüksek ateş kalp kasına düşen gerginliği artırarak onun ritmini bozar.
  • Ayrıca mide ve 12 parmak bağırsak, sinir hastalıkları ve ruhsal bozukluklar da bu durumun ortaya çıkmasına neden olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.