Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalp krizi belirtileri ve risk faktörleri nelerdir?

07.12.2017
165
Kalp krizi belirtileri ve risk faktörleri nelerdir?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarların ani tıkanması sonucu oluşan ve ölümle sonuçlanan ciddi bir tehlikedir. Peki, bu sorun kendisini hangi belirtilerle gösterir? Hangi durumlarda kalp krizi riskini artırır?

Soğuk ve rüzgârlı havada risk artıyor
Kalp krizi erkeklerde genellikle 45 yaştan, kadınlarda ise 55 yaşından sonra görülür. Erkekler kadınlara göre daha fazla risk altındadır. Bunun yanı sıra diyabet, sigara, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam tarzı, stres ve sağlıksız beslenme sonucu oluşan şişmanlık kalp krizine neden olan faktörler arasında gösteriliyor.

Havaların soğumasının kalbe olumsuz etkileri var. Öyle ki, soğuk ve rüzgârlı hava kalp damarları üzerinde büzüştürücü etki yaratarak, tansiyonu yükseltip kalp hızını artırır. Bu ise hassas kişilerde kalp krizine neden olur. Bu yüzden özellikle kalp hastalarının soğuk havalarda yaşam tarzlarına özel dikkat etmelerinin büyük önemi var.

Göğüs ağrısına dikkat
Kalp krizinin en önemli ve sık görülen belirtisinin göğüs ağrısı olduğu herkesçe bilinmektedir. Ağrı genellikle göğsün orta kısmında ağırlık ve baskıya benzer şiddetli bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Normalde 20 dakikadan uzun sürüyor ve gidip gelen bir ağrı olarak hissedilebilir.

Bu ağrı kollara, bele, boyuna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılır. Ayrıca göğüs ağrısı ile beraber nefes darlığı, halsizlik ve baygınlık hissi oluşabilir. Şiddetli göğüs ağrısı ile birlikte soğuk terleme, bulantı ve kusma gibi şikâyetlerin olması durumunda mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bu durumda acil olarak hastaneye gitmek gerekir.

İlk 2 saat çok önemlidir
Kalp krizinden ölümler genellikle hastanın doktora geç müracaat etmesinden oluşur. Kalp ağrısı geçiren hastaların yaklaşık yüzde 30’u hastaneye ulaşmadan hayatını kaybediyor. Bu yüzden özellikle risk altındaki kişiler bu belirtiler başladıktan sonra vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmalıdırlar. Bu, hayati önem taşımaktadır.

Eğer tıbbi müdahale göğüs ağrısı başlandığı ilk 2 saat içinde doğru şekilde yapılırsa, kalpte oluşan hasar daha az olur. 6-12 saat sonra tedavi edilen hastalarda ise kalp dokusundaki hasarı daha büyük olur ve bunun sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Hatta hastanın yaşamını yitirmesine neden olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.