Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalp hastalıklarından korunmak için “sağlık formülü”

08.01.2019
137
Kalp hastalıklarından korunmak için “sağlık formülü”

Kalp hastalıklarından uzak olmak için temel prensip sağlıklı ve doğru beslenme yöntemidir. Onun ana ilkesi hayvansal yağlardan vazgeçmek, mümkün olduğu kadar yemekleri zeytinyağıyla hazırlamak, beslenmemizde koyun etini azaltmak, kolesterol bakımından zengin gıdalardan uzak olmaktan ibarettir. Kalbinde sorunu olanlar özellikle balık ve tavuk eti, haftada bir-iki kez yağsız sığır eti ve meyve-sebzelerle beslenmelidirler.

Uzmanlar kalp hastalığından korunma konusunda şunları söylüyorlar: “Her gün en az 45 dakika spor yapmak gerekiyor. Aslında bu, en az sınırdır. En iyi olanı şudur ki, ne kadar zaman varsa, e az bir-iki saat spor yapılsın. Eğer her gün zaman yoksa en az 5 gün, gün boyunca yarım saat spor yapılmalıdır. Sporu ne zaman yapmak konusunda özel bir kural olmasa da, sabahları spor yapması tavsiye edilmez, çünkü esas itibariyle kalp problemleri ve ani hipertonik krizler sabah saatlerinde olur. Akşam yemeğinden 2 saat önce, diyabet hastalarına akşam yemeğinden 2 saat sonra spor tavsiye edilir.

Yaya yürüyüş çok faydalıdır, ama aktif hızla yürümek önerilir. Koşarak değil, byük adımlarla yürümek daha faydalıdır. Hareket sırasında göğüs kemiği arkasında ağrıları olmayan ve 45 yaşından aşağı olanlar belli bir spor yapabilirler.

Hareket sırasında göğüs kemiği arkasında ağrıları, kasılma hissi olan ve genellikle 45 yaşın üstünde olanlar spor yapmaya başlamadan önce mutlaka doktor kontrolü yaptırması gerekmektedir. Çünkü kalp damarlarında problemi olanlar spor yaparken kalp krizi veya ani ölüm geçirebilirler. Bunu mutlaka dikkate almak gerekir “.

Uzman kardiyologlar beslenme konusunda şu uyarda bulunuyorlar: “Yemek sırasında tuzun miktarını bilmek çok önemli bir konudur. Tuza olan günlük ihtiyaç 6 gramdır ve onun bir parçası ekmekle kabul edilir. Çok ekmek yediğinizde kabul edilen tuzun miktarı da artıyor. Aynı zamanda konserve ve tüm hazır gıdalar içeriğinde tuz var. Bu nedenle, öncelikle, tuzu besinden çıkarmaya çalışmak gerekir. Kan basıncı varsa tuz tüketimini daha da azaltmak, gün içinde 2-3 gram kabul etmek önerilir. Çokça tuz kabul etmek kan basıncının yükselmesine neden olan en önemli davranışlardandır “.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.