Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalp Çarpıntısı-Atışı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

14.10.2017
237
Kalp Çarpıntısı-Atışı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Nabız kalbin bir dakika içindeki atışlarının sayısıdır. Nabız yaş, vücut ağırlığı, fiziksel yapı ve cins gibi etkenlere göre değişir. Kalp atışı sayısının 90’dan yukarı kalkması taşikardi denir.  Kalp çarpıntı sayısının artması hastalık olmasa da, birçok hastalıklar sırasında ortaya çıkan belirtidir.

Taşikardi fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki gruba ayrılır. Patoloji taşikardi özellikle kalp-damar sistemi hastalıklarında görülür. Fizyolojik taşikardi sırasında kalp-damar sisteminde hastalık gözlemlenmiyor, dış ortam faktörlerinin etkisi ile oluşur ve kalp çarpıntısının artmasına neden olan faktör ortadan kalktıktan sonra nabız normalleşir.

Stres ve gerginlik, içeriğinde alkol, kafein olan “enerji” ve diğer içeceklerin alımı, az hareketlilik yaşam tarzı veya aşırı fiziksel yüklenme, sigara içme, aşırı terleme, hormonal ve kilo vermek için kullanılan iştah kesici ilaçların kabulü kalp atışların artmasına neden olan faktörler olarak kabul edilir. Vücut hararetinin artması da taşikardiye neden olur, sıcaklık 1 derece yükselmesi nabzı 10 vurgu artırır.

Kardiyologlar taşikardiyeyi düzeltmek için nikotin ve alkol, yan etkisi olan ilaç alımının durdurulmasını, koyu demlenmiş çay, kahve, yağlı, tuzlu, acı besinlerin ve şekerlemelerin kullanımını sınırlamayı, az ve küçük porsiyonlarla gıda kabul etmeyi, gün boyunca minimum 1-2 saat yürüyüş ve düzgün nefes için jimnastik hareketler yapmayı, kuru üzüm ve kayısı, bal, meyve ve lifli gıdaların tüketimini artırmayı öneriyorlar.

Kalp çarpıntılarını normale düşürmek için bir takım tarifler kullanılır.

10 baş sarımsak blenderden geçirilir, üzerine 10 adet limonun suyu ve 1 kilogram bal ilave edilir, 1 hafta cam kapta karanlık yerde saklanır. Karışım bitene kadar ara vermeden günde bir defa sabah aç karnına 2 çorba kaşığı alınır.

Emayeli tencereye 1 bardak su dökülüp kaynatılır ve üzerine 1 çay kaşığı adonis çiçeği- gelincik eklenir, 3 dakika kaynatılır, 20 dakika demlenilir, süzülür, günde 3 kez 1 çorba kaşığı alınır.

1 çorba kaşığı aslankuyruğu bitkisi üzerine 1 bardak kaynar su ilave edilerek 1 saat demlenir, süzülür. Üzerine birkaç damla biberli nane eteri ve 1 çay kaşığı bal ilave edilerek yudumlanarak içilir. Tedavi 1 ay sürer.

Hepsinden yarım çorba kaşığı kuşburnu ve alıç meyveleri, aslankuyruğu otu ve yeşil çay karıştırılır, üzerine 1 bardak kaynar su ilave edilerek demlenir. Alınan demleme gün boyunca çay için dem olarak kullanılır.

Lavanta, okaliptüs, kekik, tatlı nane (melisa), acılı nane, adaçayı, çam, muskat cevizi (küçük Hindistan cevizi), karanfil ve anason uçucu yağlarının hepsinden 10 damla alınarak koyu renkli cam kapta karıştırılır. Karışımdan 3 damla cep mendiline damlatılır, tutmalar sırasında mendil buruna yakınlaştırılarak nefes alınır. Nefes verme süresi nefes almadan 3 kez az olmalıdır.

Sümbül bağlamamış yulaf yeşil halde toplanır, yıkanır, kıyma makinesinden geçirilerek tülbent kumaştan süzülür. Günde 3 defa yarım  bardak alınır.

1 bardak kasnı otu çiçekleri üzerine 2 bardak su ilave edilir, 2 hafta demlenir, süzülür. 15-20 damla 30 ml su ile karıştırılarak alınır. Tedavi süresi 1 aydır.

Hepsinden 250 gram kuru üzüm, kayısı kurusu, erik kurusu, ceviz ve 1 adet kabuğu ile birlikte çekilmiş limon karıştırılır, üzerine 300 ml sıvı bal ilave edilir. Günde 3 kez 1 çorba kaşığı aç karnına alınır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.