Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kaliteli ve kalitesiz sabunun özellikleri

01.01.2019
192
Kaliteli ve kalitesiz sabunun özellikleri

Sabun nedir ve nasıl yapılır?
Sabun yıkama ve temizlik aracı olarak kullanılan yüzey-aktif madde olup yağ asitlerinin kostik soda ve potasyum gibi alkalilerin suda kaynatılması sonucu elde edilir. Yağ asitleri esasen bitki (pamuk, soya, palmiye) ve hayvan kökenli ürünlerden elde edilir. Bu yağların alkaliklerle kaynatılması sonucu gliserin ve yağ asitlerinin tuzları, yani sabun oluşuyor. Sonraki aşamada sabun gereksiz tuz, alkali ve gliserinden temizlenir.

Uzmanlar sabun alırken dikkatli olmayı tavsiye ediyorlar. Çünkü kalitesiz sabun insan vücudu için çok tehlikelidir. Genel olarak, tüketiciler bilmelidir ki, sabunda koku verici ve renklendirici maddeler ne kadar az kullanılmışsa, bu o kadar daha iyidir. Sabun kuru, karanlık ve soğuk yerde saklanmalıdır. Eğer sabun üretici tarafından paketlenmemişse o zaman onu evde selofan pakette sarın ve saklayın. Saklama süresi üretim tarihinden itibaren ortalama 3 yıldır.

Ev ortamında hazırlanan sabunlar doğal bileşenlerden hazırlandığı için daha kaliteli oluyorlar. Hatta bu yolla hazırlanmış sabunlar renklendirici maddeler bile doğal kökenli olur. Böyle sabunların sıkı bağlanmış cam kaplarda ve selofan malzemeye sararak karanlık kuru bir yerde saklanması tavsiye edilir. Bu ürünün kokusunun saklanmasına veya kurumamasına veya fazla nem oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Elde hazırlanmış sabunun saklama süresi 1-2 yıldır.

Sabunun kalitesi öncelikle yapımında kullanılan yağların kalitesinden bağlıdır. En iyi cins sabunlar doğal bitki yağları ve hayvansal kökenli gıda yağlarından elde edilir. Düşük kaliteli sabun çeşitleri ise doğal hammaddenin petrol işleme ürünleri (naftenik asitleri, Kolofan) ile değiştirilmesi sonucu yapılır. Bu tür kalitesiz sabunların köpüğü yapışkan bir hal alır.

Sabunun temizleme derecesi de onun kalitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yapım aşamasında kötü temizlenmiş sabun köpüklemez ve deride tahrişe neden olurlar. Sabunun kalitesine etki eden diğer bir faktör ise ondaki yağ asitlerinin miktarıdır. Yağ asitleri ne kadar çok olursa, sabun bir o kadar kaliteli olarak kabul edilir. Sabun yapımında kullanılan eklentiler onun tanımlamayı ve özelliklerini belirler.

İçeriği farklı olan farklı sabun türleri vardır. Tüketiciler, farklı sabun türlerinin özelliklerini bilmeli ve bunları doğru kullanabilmelidirler.

Örneğin katı el sabunu ellerin düzenli hijyeni için kullanılır. Günlük kullanılan el sabununun içinde antiseptik ve cilde yatıştırıcı etki gösteren tedavi otların özlerinin olması önerilir. Aynı zamanda sıvı, çocuk, kozmetik, doğal, antibakteriyel sabun türlerinden de geniş kullanılır. Amacınıza bağlı olarak uygun katkı maddeleri katılmış sabunlardan kullanılmalıdır. Öyle ki, yapımında bal ve arı ürünleri eklenen sabunlar cildi besler, yumuşatır ve canlandırır, papatya katılan sabunlar cildin üzerindeki koruyucu tabakayı güçlendirir vb.

Dikkate almak gerekir ki, bitkisel bileşenler güçlü alerjen olabilirler. Dolayısıyla sabun tercihine kişisel yanaşılmalıdır.

Sabunun ambalaj malzemeleri normatif belgelerin gereklerine uygun olan, saklama süresi boyunca güvenlik ve saklanmasını sağlayan malzemelerden hazırlanmalıdır.

Sabunlar paketlenirken karton, ahşap ve polimer kapların kullanımına izin verilir. Paketlenmiş sabunun üzerinde üreticisinin adı ve adresi, üretim tarihi, ticari marka, nominal ağırlık gösterilmelidir.

Kaliteli sabun kokusuyla da tespit edilebilir. Herhangi bir sabunun ana bileşenleri nahoş kokuya sahiptir. Onun için de kozmetik sabun üreticileri ona çeşitli güzel koku vericiler ekliyorlar. Sabunun içinde özel kimyasal maddeler vardır ki, bu da onun dış görünümünü ve kalitesini daha uzun süre kalmasını sağlar.

Mağazaların vitrinlerinde çok sayıda farklı şekil sabunlar arasında seçim yapmak için ilk önce onların etiketindeki bilgilere bakmaya çalışın. Aynı zamanda almak istediğiniz sabun hakkında satıcıdan da bilgi alma hakkınız vardır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.