Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kalbi hastalıklardan nasıl koruyalım? Tanınmış doktorlardan tavsiyeler

08.08.2018
203
Kalbi hastalıklardan nasıl koruyalım? Tanınmış doktorlardan tavsiyeler

Kalp-damar sistemi hastalıkları tüm dünyada ölüme neden olan hastalıklar arasında birinci yere sahiptir.

Bu hastalık dünyada çok yayılsa da, belli basit kurallara uyan hasta kendini onun ağır zararlarından koruyabilir. Yağlı, tuzlu, kızartılmış gıdalardan vazgeçmek, daha fazla balık yemek uzmanların tavsiye ettiği kurallar arasındadır. Balık kalbin sağlığına çok olumlu etkiler, çalışma verimini artırır. İşte bu nedenle mutfağı deniz ürünleri ile zengin olan ülkelerde kalp-damar sistemi hastalıkları daha az görülmektedir.

Kardiyologlar eti haftada 1-2 kez yemeği, beslenmede tuzu çok az kullanmayı tavsiye ediyorlar. Tuz damarların sağlığını olumsuz etkiliyor. Beslenmenizde potasyum bakımından zengin olan besinlere yer veriniz. Potasyum kalbin normal işleyişi için en önemli minerallerden biridir. Üzüm, muz, brokoli, fırında pişirilmiş patates, narenciye, üzüm, kayısı ve erik kurusu, hurma vb. potasyum bakımından zengindir.

Un ürünlerinin ve tatlı gıdaların tüketimini azaltın. Bunun yanı sıra, insan vücuduna ciddi zarar verebilecek margarin, fast-food, dükkânlarda satılan çeşitli bisküvi, gofret, hazır kek vb. gibi ürünleri beslenmenizden tamamen çıkarın. Yağlı süt ürünlerini (yağlı peynir, ekşi krema, krem ​​vb.) Yağlı daha az olan süt ürünleri ile değiştirin (peynir, yoğurt, kefir, vb.) “.

Uzman fazla kilolardan eziyet çekenlerin zayıflamasını öneriyorlar. Doktorların gözlemlerine göre, vücut ağırlığının azalması hastanın durumunu önemli ölçüde geliştirir. Uzaman doktorlar,  çok yorulmamayı, sık sık istirahat etmeyi, yeterince uyumayı, günde 2 kez açık havada dolaşmayı tavsiye ediyorlar. Sağlığınız izin veriyorsa, hafif beden eğitimi ile meşgul olun. Fakat bu konuda önceden doktorla danışmanız önemlidir.

Bağırsakların faaliyetine dikkat edin, kabızlığı tedavi edin. Bunun için beslenmenizde her gün meyve-sebze, yeşillik olmalıdır.

Stresten uzak durun. Herhangi bir sohbet ve durum sizi rahatsız ediyorsa, sinirlendiriyorsa, sohbeti devam ettirmeyin, o insandan, mekândan uzaklaşın.

Doktorlar ispatladılar ki, kitle iletişim araçları (televizyon, internet vb.) Modern insanlar için ciddi stres kaynağıdır. Dolayısıyla insanlar televizyonun ve bilgisayarın karşısında daha az zaman almalıdır “, diye kardiyolog vurguluyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.