Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kadın ve erkeklerde sistit hastalığına bitkisel çareler ve doğal yöntemler

11.03.2019
261
Kadın ve erkeklerde sistit hastalığına bitkisel çareler ve doğal yöntemler

İdrar kesesinin-torbasının mukoza iltihabı sistit olarak adlandırılır. Sistit kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanmaktadır. Bu, kadınların anatomik özellikleri ile ilgilidir. Sistit kendisini aşağıda belirtilen semptomlarla gösterir:

  • Acil idrar yapma sıklığının artası,
  • İdrar yapma sırasında ağrılar,
  • Karnın alt kısmında ağırlık hissi,
  • İdrarda kanın olması,
  • İdrarın bulanık olması,
  • Üretral (idrar kanalı) rahatsızlığı ve yakma hissi.

Sistit yüksek ısıyla-hararetle eşlik etmediğine dikkat edin. Dolayısıyla eğer yukarıdaki semptomlara ek olarak sizde vücut harareti – ısısı yükselirse, bu daha ciddi hastalığın yani böbrek iltihabının belirtisi olabilir. Sistit sırasında halk tıbbı yöntemleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu halk tıbbı yöntemleri arasında şunlar var:

1– Normal tuz tavada iyi kızdırılır, kumaş torbaya dökülür ve karnın alt tarafına ve kasık bölgesine konur. Kumaş torba çok sıcak olmamalı ve sizi yakmamalıdır. Bu işlemi günde 3 kez yapmak gerekir.

2– Tedavi otların demlemeleri de sistit zamanı çok iyi yardımcı olur. Bu otlar diüretik etkiler ve bunun sonucunda idrar kesesinde bulunan ve iltihap yaratan mikroplar, irin, toksinler buradan dışarı atılır. Diğer taraftan böyle otlar mikropları yok etme özelliğine sahiptirler. İdrar sökücü ve antienflamatuar etkiye sahip olan otlar: ayıkulağı, maydanoz tohumları, toz ağacı yaprakları ve tomurcukları, mısır püskülleri, ada çayı otu, papatya, kuşburnu, şerbetçiotu tohumu, atkuyruğu, sarı kantaron. Bu otları hem tek tek, hem de toplu şekilde kullanılır.

– 1 çorba kaşığı ayıkulağı, 1 çorba kaşığı papatya, 1 çorba kaşığı mısır püskülü, 1 çorba kaşığı kuşburnu (önceden ezmek gerekir) termos 1 litre kaynar suda 3 saat boyunca demleyin.  Birkaç kez iyi süzün, kuşburnu meyvesinin içinde bulunan küçük tüycükler demlemeye düşmesin ve gün boyunca her defa yarım bardak olmak üzere bu demlemeni için.

– 1 çorba kaşığı maydanoz tohumu, 1 çorba kaşığı ada çayı, 1 çorba kaşığı atkuyruğu, 2 çorba kaşığı taze veya 1 çorba kaşığı kuru kızılcık yukarıdaki kurala uygun olarak hazırlanır ve içilir.

– 1 tike propolis rendeden geçirilir ve 1 bardak kaynar suda 1 saat boyunca demlenilir. Demlemeyi günde 3 kez her defasında 1/3 bardak olmak üzere kabul etmek gerekir.

3– Sistit sırasında sıcak ayak banyoları da iyi etkiyi verir. Akşam yatmadan önce sıcak ayak banyosu yapın (suya deniz tuzu veya normal tuz ilave edilebilir), ayaklarınızı kurutup, çorap giyiniz ve bu şekilde yatınız.

Kullandığımız araçları sadece doktorla danıştıktan sonra kullanılabilir. Bu araçlar esas tedavi ile birlikte kullanılır.

Tedavi sırasında diyet büyük bir rol oynar. Beslenmenizde ekşi, kızartılmış, tuzlu, biberli gıdaları, baharatları, yağlı bulyonları çıkarın. Beslenmenize bol taze sebze (karpuz, salatalık, kabak), meyve (narenciye hariç), süt ürünleri, pişmiş et ve balık ilave edin. Günlük sıvı alımını 3 litreye kadar çıkarın (buna mani olan bir şey yoksa). Bu temiz su, şifalı otların demlemeleri de olabilir. Kızılcık (kızılcık) kompostosu sistit sırasında çok etkili tedavi araç sayılır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.