Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kabukları ile yenildiğinde daha faydalı olan besinlerin listesi

10.10.2017
260
Kabukları ile yenildiğinde daha faydalı olan besinlerin listesi

Diyetologlar kabukları ile yenen bir takım besinlerin kanser riskini azalttığını belirtiyor. Onlar meyve ve sebzelerin kabukla tüketildiğinde daha çok vitamin içerdiğini belirtiyorlar. Ayrıca besinleri kabukları ile tüketildiğinde enerji artar ve kanserle mücadelede etkili olur.

Kabukları ile yenildiğinde daha faydalı olan besinlerin listesi.

Kivi
Kivinin tüylü yüzeyi antioksidanlar, anti-kanser, anti-alerji ve iltihaba karşı maddeler bakımından zengindir. Kabuğu kendisinden 3 kat daha fazla antioksidan içerir.

Ananas
Ananasın kenarında dikenli yüzey değil, kalın çekirdekli bölümü kullanılabilir. Lif ve C vitamini sayesinde sindirim sisteminde ölü dokuları çabuk temizler ve korur. Ananasın çekirdeğini ezip içeceklere katarak, kullanabilirsiniz.

Muz
Yapılan bir araştırmada muz kabuğu içeriğinin serotoninle zengin olduğu kanaatine varılmıştır. Muz kabuğunda lutein antioksidanı olduğundan göz hücrelerini ultraviyole ışığın zararlı etkilerinden korur. Bu ışığa çok hassasiyet katarakt oluşumu riskini artırır. Araştırmacılar muz kabuğunu yaklaşık 10 dakika kaynatıp, soğutulmuş suyunu içmeyi, ya da muzu sıkarak, suyunu içmeyi tavsiye ediyorlar.

Sarımsak
Yapılan bir araştırmaya göre, sarımsağın kabuğu 6 farklı antioksidanı birleştirir. Sarımsağın kabuğunu atmak demek, yaşlanma sürecine karşı mücadele eden ve kalbi koruyan vitaminleri dışarı atmak demektir. Yarım veya tüm sarımsağa zeytinyağı gezdirerek pişirilen çobalara ve  sebzeli yemeklere ilave edilebilir.

Mandalina
Mandalinanın içerisinde bulunan beyaz membran yüksek pektin içeriğine sahiptir. Pektin diyet lifinin parçasıdır, kolesterolün düşürülmesine ve bağırsaktaki bakterilerden kurtulmaya yardım eder.

Kabak
Kabak çinko bakımından zengindir ki, bu da sağlıklı bir cilt ve tırnaklar için gereklidir. Ayrıca, bol miktarda bulunan betakaroten kalp hastalığına ve kansere karşı koruyucu bir antioksidandır. Katı olduğu için kabuğunu yemek zordur, ama kabuğun alt kısmındaki yumuşak tabaka kullanılır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.