Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kabuğu kendisinden daha şifalı olan ananas meyvesi her derde deva

20.01.2019
187
Kabuğu kendisinden daha şifalı olan ananas meyvesi her derde deva

Ananas çok lezzetli ve faydalı bir meyvedir. Vitamin ve mineral kaynağı olarak en sağlıklı meyveler arasında yer alan ananas yararları sadece meyvesinde değil, kabuğunda da fazla miktarda var. Bu makalemizde ananas kabuğunda bulunan büyüleyici faydaları hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Ananas kabuğu zayıflamaya yardımcı olur.

Ananasın iç kabuğunda ananasın iki katı kadar daha fazla bromelain maddesi var. Bu nedenle sindirime yardımcı olur ve kilo vermeye yardımcı olan maddeler arasında yer alır. Ananas kabuğu selülitleri etkili biçimde yok eder. Mükemmel bir idrar söktürücü olduğu için vücuttaki fazla sıvıyı atarak, zayıflamaya yardımcı olur. Şişliği ortadan kaldırır. Kilo vermek için mutlaka ananas kabuğu çayı içmelisiniz.

Ananas kabuğu çayı nasıl yapılır? 1 ananasın kabuğunu yıkayın, dikenli kabukların olduğu yeşil kısmı doğrayın ve 1 saat tuzlu suda tutun. Tuzlu suyu dökün ve ananas kabuklarının üzerine 2 litre su dökün. Daha sonra yarım limon 1 parça zencefil ve bir kabuk tarçın içine atın. Sonra bunları birkaç dakika kadar kaynatın. Günde 3 kez yemekten önce süzerek için.

Öksürüğün çaresi

Ananasın içinde bol miktarda bulunan bromelain kombinasyonu öksürüğü keser. Kabuğunu yemek zor olduğu için suyunu sıkabilirsiniz. Ananasın kabuklarını yıkayıp doğradıktan sonra bir sürahiye koyun. Kabukların üzerini kaplayacak şekilde kaynar su ekleyin. 1 saat bekledikten sonra suyunu süzün ve bal ekleyin. Ananas kabuğunun suyu balla karıştırıldığında öksürüğü hemen kesiyor.

Mide sorunlarına doğal ilaç

Ananasın kabuğuna yakın katı çekirdekli bölümü lif, C vitamini ve bromelain maddelerinden oluşur. Bromelain enzimi, besinleri ve ölü dokuları sindirim sisteminde hızlı şekilde parçalıyor ve onu koruyor. Bağırsak çalışmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Kanser savaşçısı

Bromelain kansere karşı oldukça başarılı bir koruma sağlar. Ananas kemoterapi ile beraber, kanserli hücrelerin büyümesini engellemektedir. Aynı zamanda prostat ve kalın bağırsak kanserinden koruyan beta karoten açısından zengindir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.