Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kabızlıktan kurtulmanın yolları

23.11.2018
301
Kabızlıktan kurtulmanın yolları

Son dönemlerde hareketsiz yaşam tarzı ile ilgili bir çok insanlarda kabızlık problemi yaşanıyor. Bununla mücadele sırasında ilaç  tedavi yanı sıra halk hekimliği araçları da yaygın olarak kullanılıyor.

Kabızlıktan kurtulmanın yolları

:: Kabızlığı ortadan kaldırmanın en iyi yöntemlerinden biri de 250 gr kayısı kurusu, 250 gr çekirdeksiz erik kurusu, 250 gr incir kurusu, 250 gr bal ve 50 gr sena harmanlanmış sena yaprağından hazırlanmış “yumuşatıcı pasta” dır. Kuru meyveleri et makinesinden geçirin. Daha sonra sena yaprağı ve bal ilave ederek karıştırın. Bağırsağın durumuna bağlı olarak gün içinde 2-3 kez küçük ölçülerle özellikle geceleri kabul edin.

:: Cehri meyvesinin demlemesi: 1 bardak kuru cehri meyvesini 1 bardak kaynar suya dökün ve 2-3 saat bekletin. Daha sonra demlemeyi süzün. Her gece bir bardağın üçte biri kadar kabul edip yatın.

:: Sena yaprağı çayı: 1 yemek kaşığı sena yaprağını 1 bardak kaynar suda demleyin, 5 dakika kaynatın, 1 saat bekledikten sonra süzerek kullanabilirsiniz. Gün boyunca maksimim 1-2 yemek kaşığı kadar kabul edilebilir.

:: 300 gr incir kurusu, kuru erik ve kayısı kurusu et makinesinden geçirin. Daha sonra alınan kitleye 100 gr bal ve 50 gr aloe ekleyin. Gün boyunca 2 kez 1 yemek kaşığı olmak üzere siyah ekmeğin üstüne sürerek sabah aç karnına yemekten 30-40 dakika önce yiyin. Daha sonra ise üstünden büyük yudumlarla 1 bardak soğuk su için. Yatmadan önce ise 1 bardak kefir için.

Dikkatinize sunalım ki, doğal yollarla kabızlık geçici olarak ortadan kaldırılır. Bu sorundan tamamıyla kurtulmak için ise mutlaka gastroenteroloğa başvurarak mide bağırsak sisteminde olan hastalıkları tedavi ettirmek önemlidir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.