Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kabızlık organizmada çok büyük komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir

16.02.2019
210
Kabızlık organizmada çok büyük komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir

Modern insanı rahatsız eden esas hastalıklardan biri de mide-bağırsak sorunları ile ilgilidir. Doktorlara başvuran hastaların yaklaşık % 80 oranının esas şikâyeti işte mide-bağırsak sistemdeki ishal veya kabızlıkla ilgili olur. Bu ise çoğu zaman ağır hastalıklara, hatta kansere neden olabiliyor.

Uzmanların verdiği beyanatlara göre, bazen belirli hastalıklar yüzünden safra kesesinde ve midede ameliyatı yapılmasına rağmen, esas patoloji kalıyor ve hastaların çoğunluğu tam iyileşemiyor. Sonuçta kabızlık oluşur, haftada bir kez dışkılama yapıldığında ise organizmada yığılıp kalan toksinler zehirlenmelere neden olur.

Bu zaman bulantı, zayıflık, kusma, halsizlik görülür. Zehirlenme vücutta kıymıklara de neden olur. Hasta deri-zührevi hekimine ve alerjist doktorlarına yönelir, fakat tedavinin verimi olmuyor. Sonradan asıl nedenin gastrointestinal sistemdeki bozukluklarla ilgili olduğu ortaya çıkıyor. Bağırsağın uzaması veya bağırsakta kron hastalığı, kalın bağırsaktaki kolitler vb. dışkılamanın normal gidişini engeller.

İkinci neden ruhsal-duygusal durumla ilgilidir. Bu hale özellikle gençler arasında yaygındır. Örneğin, sınavlara hazırlanan gençler kendilerini gergin hissediyorlar ve böyle öğrencilerde normal beslenmenin bozulması da kabızlık yaratıyor.

Kabızlığı yaratabilecek tehlikesinden birisi de öyle gençler var ki, dersten çıkıp döner, hamburger vb. fast foodla besleniyorlar, üzerine de hazır meyve suları içiyorlar ve akşama kadar başka bir şey kabul etmiyorlar. Düşünün, evde temiz meyvelerden çekilen meyve suyu birkaç saat içinde bozuluyor. Mağazalardaki suları ise aylarca kalıyor. Bu suların çok kalması için kullanılan maddeler organizma tarafından emilmiyor ve doğrudan kalın bağırsağa gidiyor. Her bir organizmada genel topluluğa uymayan yüzde 10-15 oranında atipik hücreler bulunur. İşte bu hücreler vücuda düşen zararlı maddelerle birleşerek büyümeye başlar, sanki organizmanın içinde özerklik oluşur. Maalesef, onlar geliştikçe, kanser hücreleri oluşur. Bu nedenlerle kanser hastalığı giderek daha da gençleşiyor.

Zamanında muayene olmanın gerekliliğine değinen uzmanlara göre, durumun kritik hale yol açmasına sokan çoğu zaman hastaların kendileri oluyorlar. Mesela, bazen öyle hastalar var ki, onlara doğru tanı konması için mutlaka gastroskopiye ihtiyaç olur. Ama hastalar hortum yutmaktan vazgeçiyor veya kolonoskopiye izin vermiyorlar.

Uzmanlara göre bazen ameliyat yapılması mutlaktır. Ama her ameliyatın komplikasyonu olabilir. Örneğin, kolonoskopi sırasında bağırsağı çalışmayan 34 yaşındaki genç bir hastadan 12-13 litreye yakın bağırsak muhteviyatı boşaltıldı. Hasta ameliyata razı olmadı. Ama bir süre sonra karnı aşırı şişmiş şekilde yeniden başvurdu, onda akut bağırsak tıkanıklığı gelişmişti Operasyon başarılı olmasına rağmen, daha sonra komplikasyonlar ortaya çıktı ve tromboz gelişti. Elbette ki, ameliyat öncesi olası komplikasyonlar olabileceği konusunda hastaya uyarı yapıyoruz. Şüphesiz ki, bu durumlarla yüzleşmek ne hasta, ne de hekim için memnun edici değil. Bu nedenle doktora zamanında başvurmak gerekir, durumun ağırlaşmasını beklemek daha büyük sorunlar yaratır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.