Sağlığa Faydalı Bilgiler

İrritabl Bağırsak Sendromu Hastaları (İBS) Neler Yiyebilir?

30.04.2019
173
İrritabl Bağırsak Sendromu Hastaları (İBS) Neler Yiyebilir?

İrritabl barsak sendromu (IBS) kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Belirti ve semptomlar kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve ishal veya kabızlık veya her ikisini içerir. IBS, uzun vadede yönetmeniz gereken kronik bir durumdur.İrritabl barsak sendromu (IBS) hastalığına erkeklerden çok kadınalar daha fazla oranda yakalanırlar, bu hastalık sadece utanç verici bir durum değildir, aynı zaman

da acı verici ve dayanılmaz da olabilir. İrritabl bağırsak sendromu rahatsızlığı yaşayanların yaşam tarzını değiştirebilir ve IBS sosyal ilişkilerde, iş programındaki değişikliklerde ve yediğiniz yemeklerde ve nasıl egzersiz yaptığınızda değişime yol açabilir.

İrritabl barsak sendromu ile ilişkili semptomlardan herhangi birinin bakımı için ve ağrıyı nasıl azaltacağınız konusunda tıbbi yardım almalısınız. Henüz irritabl barsak sendromu için tedavi edilebilir bir prosedürün bulunmaması talihsiz bir durumdur, ancak uygun şekilde yönetilebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) olan hastalar nasıl beslenmeli?

İrritabl barsak sendromunu yönetmenin yollarından biri diyetinizi değiştirerek, yiyecek yiyerek ve irritabl barsak sendromunun semptomlarını tetiklemeyecek içecekler almaktır. Bu irritabl barsak sendromunu yönetmenin en etkili yollarından biridir. Ve alabileceğiniz bazı yiyecek ve içecek türlerini ve bu koşulu idare etmek için nasıl yiyeceğinizi planlayabileceğinizi listeleyeceğiz.

Kabızlık ile irritabl barsak sendromunuz varsa lifli yiyecekler yiyebilirsiniz. İrritabl barsak sendromunda kabızlığın azaltılmasına yardımcı olacağından öğününüzdeki lif alımınızı önemli ölçüde arttırmalısınız. Lif içerikli besinlerin, kadınların ihtiyaç duyulandan daha fazla erkeklerin ihtiyacı olmalıdır ve sebzeler, meyveler, tam tahıllı ekmek ve fasulye gibi çözülebilir lifleri göz önünde bulundurmalısınız. Erkeklerin günde ortalama 38 gram lifi, kadınların ise günde yaklaşık 25 gramını aldıkları tahmin edilmektedir.

Eğer irritabl barsak sendromunuz varsa daha küçük bir miktar yiyecek yemelisiniz. Eğer irritabl barsak sendromundan muzdarip iseniz, bir anda çok fazla yemek yemekten kaçınmalısınız. Kolondaki stresi azaltacağından ve yiyeceklerin uygun şekilde sindirilmesine izin vereceğinden, aralıklarla daha küçük bir yemek yemeyi denemelisiniz. Bunun bir başka iyi etkisi, bir anda çok az yediğinizde ishal ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olmasıdır.

Eğer irritabl barsak sendromundan muzdarip iseniz bol su içmelisiniz. Eğer irritabl bağırsak sendromundan mustaripseniz, günlük olarak su alımınızı arttırmanız gerekecektir, çünkü bu, bağırsak hareketine yardımcı olarak kabızlık durumlarında yardımcı olacaktır. Ayrıca ishal sırasında kaybedilen sıvı ve enerjinin yenilenmesinde de yardımcı olacaktır. Yemek sırasında su içmemelisiniz, çünkü yemekten önce veya sonra içmeniz önerilir.

Düzenli bir beslenme programı planlamak irritabl barsak sendromunda yardımcı olacaktır. İrritabl barsak sendromundan muzdarip olduğunuzda düzenli bir beslenme planlı programına bağlı kalmanız tavsiye edilir. Bu, vücudun alışmasını ve ishal durumunda vücudun yeterince iyileşmesini sağlayacaktır. Kahvaltınızı, sindirim sistemini gaz veya şişkinlikle sonuçlanabilecek havadan aşağıya ve alt karın bölgesinde kramp ve ağrıya maruz bırakmamak için yeterince erken almalısınız.

Bağırsak barsak sendromunuz varsa alkolden, şekerli içeceklerden ve kafeinden uzak durun. Bunlar, irritabl barsak sendromunun semptomlarını tetikleyebilecek içeceklerdir ve durumun kötüleşmemesini sağlamak için kaçınılmalıdır. Bira ve gazlı içecekler gibi gazlı içecekler sisteme gaz, şişkinlik, kramplar ve karın ağrılarıyla sonuçlanacak daha fazla gaz ekleyecektir. Kafein ve alkolün de irritabl barsak sendromu semptomlarını tetiklediği biliniyordu, bu yüzden bir daha dışarı çıktığınızda bunu aklınızda tutmalısınız. Ayrıca pipetle doldurulmamış kısmından sisteminize gaz girmesine neden olacağından pipetle içecek almaktan da kaçınmalısınız.

Derhal irritabl barsak sendromu semptomlarını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Vücut sistemlerimiz oldukça farklı olduğu için herkesin maddelere farklı tepki verdiği doğrudur. İrritabl barsak sendromu semptomlarının hemen tetiklendiğini fark ettiğinizde, bir şey yemeniz veya içtiğinizde, bunu not almalı ve bir dahaki sefere kaçınmalısınız.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.