Sağlığa Faydalı Bilgiler

İnsan vücudunda ne kadar bakteri var?

02.08.2018
234
İnsan vücudunda ne kadar bakteri var?

Uzun yıllardır, bilim adamları insan vücudunda hücrelerden 10 kat daha fazla bakteri olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat son araştırmalar yeni gerçekleri ortaya çıkardı.

İsrail ve Kanada bilim adamlarından oluşan araştırma grubunun yeni hesaplamalarına göre, insan vücudunda hücrelerin sayısı kadar bakteri var. Onların çoğu kalın bağırsaktadırlar. Bilim adamlarına göre, insan dışkısının bir gramında 90 milyar, tüm organizmada ise 38 trilyona yakın bakteri var. Hücrelerin sayısı ise 30 trilyondan fazla.

Dergide yayınlanan bir makalede, bilim adamlarının da mikropları kilo vermek için kullanma yolları belirledikleri belirtiliyor. Böylece, probiyotik bakterilerden alınan nape adlı molekülleri suya ekleyerek farenin vücudundaki yağların eritilmesinde nail olmuşlar.

Araştırmacılara göre, kilo vermenin temel nedeni bağırsaklarda bulunan bu bakterilerin açlık hissini yok etmesidir. Bu moleküllerin insanlar üzerinde denemelerine başlamak için bakterilerin genlerinde diğer insanlara bulaşma özelliğini ortadan kaldırmak gerekir.

Araştırma grubunun raporuna göre, bakterilerin çoğunluğu mikroskopla görülecek kadar küçüktür.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.