Sağlığa Faydalı Bilgiler

insan sağlığı için zararlı olan 10 gıda

13.08.2018
161
insan sağlığı için zararlı olan 10 gıda

Günlük hayatta aldığımız gıdaların pek çoğu sağlığımız için zararlı olarak kabul edilir. Alerjiye, uyku bozukluğu, çeşitli mikroplara, hatta kalp krizine neden olabilir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, insan sağlığı için zararlı olan 10 gıda

Fıstık: Genel nüfusun % 1 oranında fıstığa karşı alerjisi var. Ölümle sonuçlanan alerjilerine büyük çoğunluğuna da neden fıstık oluyor.

Kahve: İçecek olarak kullanılan kahve kalp krizine neden olmasının yanı sıra uyku bozukluğu ve dişlerin sararmasına da neden oluyor.

Dondurulmuş gıdalar: Bu tür gıdalarda dondurulma sırasında bazı mikropların gelişmesine zemin oluşturur. Bu da mide ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor.

Çiğ yumurta: Birçokları çiğ yumurtanın faydalı olduğunu söyler. Fakat onun içerisinde zararlı salmonella mikrobu olması hastalığa yol açabilir.

Ton balığı: Dünyada en çok tüketilen balıklardan biri olsa da, çok yenildiğinde sinir sistemine zarar verir ve kalp hastalıkları riskini artırır.

Hamur işi: Bu besinler vücudun kolesterol dengesini bozuyor.

Hazır çorbalar: Toz haline getirilen, içinde çok sayıda gıda katkı maddeleri olan bu çorbalar kansere neden olur.

Yeşil bitkiler: Bu gıdalar birçok hastalıklara karşı vücudun bağışıklığını güçlendirdiğinden, hastalıklarla mücadelede vazgeçilmez araçlardır. Fakat ıspanak, marul, lahana gibi bitkiler iyi yıkanmadığında bağırsak enfeksiyonuna neden olabiliyor.

Mayonezli salatalar: Mayonez asidi nedeniyle gıda kaynaklı hastalıklara neden olur.

Ake meyvesi: Batı Afrika ve Jamaika’da yetişen bu meyve kesildikten sonra kabuğunun kırmız renge dönüşmesini beklemeden yenirse koma veya ölüme neden olabilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.