Sağlığa Faydalı Bilgiler

İnsan psikolojisine iyi gelen gıdaların listesi

11.02.2019
302
İnsan psikolojisine iyi gelen gıdaların listesi

Özellikle büyük şehirlerde hayatından şikâyet eden insanların sayısı artıyor. Güneş ışınının azaldığı, havaların soğuk ve yağışlı geçtiği bu günlerde birçok insan kendini mutsuz ve güçsüz hissediyor. Ruh halimizin daha iyi olması için hangi gıdaları tüketmek gerekir?

Bazı meyveler ve besinler insan psikolojisine etki ediyor. İnsan psikolojisine olumlu etki eden gıdaların listesini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Siyah çikolata: Koyu çikolata antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda stres hormonu adlandırılan kortizolu da azaltır. Tatlı isteğini siyah çikolata tüketerek yok edebilirsiniz. Ama kakao değeri yüksek olan çikolataları tercih ederseniz, kalorisinin de yüksek olduğunu unutmayın.

Muz:  Muz insanın ruh haline yardımcı olan mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını sağlayan amino asit içerir. Aynı zamanda içeriğinde B vitamini olan folat (Folik asit- B9 vitamini) var.

Somon balığı: Somonun da bünyesinde ruh halimizi iyileştiren ve depresyonla mücadelede yardımcı olan omega-3 yağları var. Bu balığı ızgara ya da fırında pişirmek gereklidir. Haftada en az üç kez balık tüketenler omega-3 ihtiyacını karşılıyor.

Yumurta: Yumurtanın içeriğinde omega-3 asidi, çinko, B vitaminleri var. İnsanı uzun süre tok tutar. Günde bir adet yumurta hem de kilo vermeye yardımcı olur. omega-3 asidi depresyonla mücadelede yardımcı oluyor.

Kırmızı meyveler: Çilek, dut, böğürtlen gibi kırmızı meyveler de faydalıdır. Bu meyvelerin içerdiği flavonoid antosiyanin artan depresyon ile ilişkisi olan iltihabı da azaltır.

Zerdeçal: Zerdeçalın bünyesinde bulunan kurkumin maddesi psikolojiyi olumlu etkiliyor. Her gün bir çay kaşığı alınması önerilir. Özellikle sebzeli yemeklere eklemek çok iyidir.

Ispanak: ıspanağın bünyesinde depresyonu zayıflatan ve yorgunluğu azaltan folik asit var. Ispanağı pişirirken ateşin üstünde çok bekletmeyin. Pişirme sırasında tencerenin kapağını da çok açmayın.

Fasulye: ABD’nin Tarım Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, fasulyeyi haftada iki kez tüketilmesi gerekiyor. Bu hem enerjiyi artırır, hem de uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

Kefir: Kefirin bileşimi bağırsak sağlığı için önemli olan probiyotik bakterilerle zengindir. Süt ürünü olduğu için içeriğinde laktoz miktarı azdır. Ayrıca kefirin içinde B12 ve D vitaminleri de var.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.