Sağlığa Faydalı Bilgiler

İbn Sina’ya göre 4 tip insan unsuru vardır ve bu tip insanlar kansere daha eğilimlidir

15.02.2019
248
İbn Sina’ya göre 4 tip insan unsuru vardır ve bu tip insanlar kansere daha eğilimlidir

Ortaçağ döneminin en büyük hekimlerinden biri İbn Sina’nın “Geleneksel tıp kanunu” kitabına göre, insanlar 4 ana unsura (ırka) ayrılır. Bunlar; demeviler (hava), safraviler (ateş), balgamiler (su) ve sevdavilerdir (toprak). Tüm insanlar bu dört unsurdan birine veya birkaçına sahiptir. Bu unsurlar bazı fiziksel ve ruhsal özelliklerin oluşmasına etki etmektedir.

Ünlü tabip İbn Sina’nın unsurları hem insanın karakterini tespit etmek, hem de vücudunun fizyolojik yapısını tanımak için çok önemli bir araçtır. İnsanlar başka unsurlara meyil ettiği zaman istikrarsızlık meydana gelir, denge bozulur ve sonuçta hastalıklar ortaya çıkar. Mesele şu ki, tüm organ ve hastalıklar da unsurlarla ilgilidir. Hekim hastanın unsurunu belli ettikten sonra hastalığın tedavisine başlar.

Dediğimiz gibi, tüm hastalıklar unsurlarda dengenin bozulması sonucunda meydana gelir. İşte bu yüzden dengeyi korumak için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İbn Sina “Geleneksel tıp kanunu” kitabında unsurlarda dengeyi korumak için bitkilerden hazırlanan ilaçları, hacamat ve sülük tedavisini uygulamayı tavsiye ediyordu. Dermatolog Aida Berenjian 4 unsur ve temel özelliklerini hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Sıcak unsurlar

Demeviler (hava): Geniş omuz ve iri kemik yapısına sahiptirler. Derileri esmer veya pembemsidir. Gözleri siyah veya koyu kahverengi renktedir. Kalp-damar, tansiyon problemleri, cilt (egzama, sivilce) ve nörolojik hastalıklara eğilimlidirler. Şairlik yetenekleri var, çok cesur ve cömertler. İyi hafıza ve zekâları var, güçlü liderler, sürekli yenilik arayışlarında olurlar, risk etmekten korkmuyorlar.

Safraviler (ateş): Kemik yapısı küçüktür. Deri renkleri sarımsı, gözleri kahverengi ve açık kahverengi olur. Karaciğer, safra kesesi hastalıkları, baş ve boyun ağrısı, mide hastalıklarına eğilimlidirler. Çabuk sinirlenip çabuk sakinleşirler, çok aktif, hareketli oldukları için az uyumaya tercih ederler. Zihinleri çok keskindir. Aceleci tiplerdir. Her şeyden çabuk bezdikleri için her zaman değişiklik arıyorlar.

Soğuk unsurlar

Balgamiler (su): Vücut yapıları büyüktür, obeziteye çok meyillidirler. Deri renkleri beyazdır. Gözleri mavi veya yeşil. Saçları sarı, ya da siyahtır. Soğuk hava onları çok hızlı bir şekilde etkiler. Kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi, astım, bronşit, eklem ağrıları gibi hastalıklara meyillidirler. Sakin ve soğukkanlı insanlardır. Düzeni çok seviyorlar. Kurallara her zaman riayet ederler. Yavaş ve nazikçe konuşuyorlar. Sosyal bilim ve iletişim alanlarında becerileri ile seçilirler. Bazen korkak ve çekingen olurlar.

Sevdaviler (toprak): İnce vücut yapısına sahiptirler. Çoğunluğu esmerdir. Göz renkleri kahverengi tonlardadır. Saçları kalın ve kıvırcıktır. Sıcak havayı çok severler. Kabızlık, kanser, depresyon, ruhsal ve sinir hastalıklarına meyillidirler. Muhafazakâr ve sert insanlar olup içine kapanıktırlar. İçine kapanık özelliğinden dolayı yalnızlığa kapılıyor, kitap okuyor, sessizlik ve rahat hayata tercih ediyor. Çok titizdirler. İnatçı olsalar da, küçük kompleksleri çoktur. Detektiflik gibi mesleklerde iyi bir başarı kazanırlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.