Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hurma pekmezinin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar

Hurma pekmezinin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar

Taze hurmanın faydaları olduğu gibi hurma pekmezinin de çeşitli hastalıklara karşı faydaları vardır. Birçok rahatsızlık ve hastalığa karşı korunma sağlayan hurma pekmezinin faydaları şunlardır:

Hurma pekmezinin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar

– Hurma pekmezi iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum kalp sağlığı için çok önemlidir. Çünkü potasyum kalp basıncını ve kan hızını düzenlemeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir. Bu nedenle potasyum felç ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

– Hurma pekmezi anemiye yani kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki demir eksikliğini gidererek kanı artırır. Bu sayede vücutta oluşan halsizlik ve yorgunluğu da ortadan kaldırır.

– Hurma pekmezi sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak hareketlerini ayarlayan hurma pekmezi bu sayede kabızlık oluşumunu ve kabızlığı giderir. Böylece kolon kanseri ve basura (hemoroid) karşı korunma sağlar.

–  Hurma pekmezi zengin A vitamini sayesinde akciğer kanseri ve ağız boşluğu kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağlar.

– Hurma pekmezinin içeriğinde B-karoten, zeaksantin, lutein gibi antioksidan maddeler bulunur. Bu antioksidan maddeler hücreleri zararlı etkilerden korur. Bunun sonucunda da birçok kanser türlerine karşı vücutta koruma sağlar.

– Hurma pekmezi mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği olan insanların kanında oksijen az olur. Bu da birçok sorunlara yol açar. Çünkü demir minerali, kanın oksijen taşıma kapasitesini belirler.

– Hurma pekmezi balgamı söktürür ve aynı zamanda öksürüğü de keser. Balgamı temizleme özelliği ile birlikte boğaz ağrısı ve boğazın iltihaplanmasına karşı iyi gelir. Bronşları da rahatlatıyor.

– Hurma pekmezi K vitamini içerir. K vitamini kemikler için önemlidir. K vitamininin yanı sıra orta derecede B grubu vitaminleri de barındırıyor.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.