Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hünnapın (Ziziphus) yaprağı, kabuğu ve demlemesi çok faydalıdır

02.01.2019
152
Hünnapın (Ziziphus) yaprağı, kabuğu ve demlemesi çok faydalıdır

Hünnap  çok yararlı, uzun ömürlü ve faydalı bitkidir. Sarı-kırmızı renkli, tatlı lezzetli ve hoş kokulu meyvelerinin çok önemli terapötik önemi var. Haziran başında çiçek açar, meyveleri Ekim’de yetişir. Hünnap  ölümsüzlük meyvesi olarak da adlandırılır.

Halk tıbbında hünnap reçeli kuru öksürüğe karşı göğüs yumuşatıcı araç olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş hünnapın yaprakları çay gibi demlenilerek mesane iltihabında tüketilir. Hünnapın  meyveleri kan basıncını düşürmek için iyi bir araçtır.

Hünnap  geç ve zor sindirim olunsa da, yararlı yönleri çoktur. Vaktiyle Şah Süleyman Safevi’nin hekimi olmuş Muhammed Mümin hünnap için şunları söylemişti:

” Hünnap  meyvesi boğaz ve akciğerlere iyi gelir, kanı temizler ve kanın oluşmasına neden olur. İdrar sökücü araç olarak kullanıldığı gibi böbrek hastalıklarında faydalıdır. Ancak hünnap geç sindirilir. Hünnap çok yenildiğinde şişlik-gaz yapar. İyi hazmı için yemekten önce gül suyunda ıslatmak gerekir. Düzenli olarak çok fazla yenildiğinde erkeklerde cinsel yeteneği zayıflar “.

Bilimsel kanıtlara göre, hünnap ağacının yaprakları mikropları yok eder. Meyvenin sıcak demlemesi öksürük zamanı içilir. Hünnap demlemesi, ayrıca yüksek kan basıncı sırasında da çok faydalıdır. Hünnapın içinde bulunan lifli maddeler atıkları, fazla kolesterolü ve ağır metalleri organizmadan çıkarıyor. O, ödün ifrazı ve çıkması sürecini etkiliyor. Hünnap karaciğer, hipertansiyon, solunum organları hastalıklarında göğsü ve balgamı yumuşatır. Hünnap  yaprak ve kabuk demlemesi deri hastalıklarında kullanılır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.